باز سازی افغانستان در اجلاس اتحادیه اروپا در سوئد

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشستی در سوئد این موضوع را بررسی می کنند که چگونه می توان از راه توجه بیشتر روی بازسازی در عرصه های غیرنظامی ، ثبات را درافغانستان تقویت کرد.

حمله هوائی روز جمعه (4 سپتامبر) از سوی نیروهای ناتو در شمال افغانستان که تعداد زیادی از غیرنظامیان در اثر آن کشته شد از یکطرف و افزایش ادعاهای مربوط به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری در این کشور از سوی دیگر، براین گفتگو ها سایه افکنده است.

اونا لانگیسکو خبرنگار بی بی سی در امور اروپا در گزارشی می نویسد که دریک سند تهیه شده برای وزیران خارجه اتحادیه اروپا این موضوع پذیرفته شده که روند بازسازی در افغانستان آهسته و پر از مشکلات است.

دراین سند همچنین آمده است که نبود هماهنگی بین کشور های کمک کننده و فقدان انگیزه و تونایی لازم کاری در دولت افغانستان از دلایل عمده کندی روند باز سازی در افغانستان شمرده می شود.

مشروعیت حضور نیروهای بین المللی در افغانستان در نتیجه حملات هوایی ناتو و در پی آن تلفات غیرنظامیان، کاهش یافته است.

یکی از سوالات اصلی در اجلاس سوئد این است که اتحادیه اروپا چه برنامه هایی را برای بهبود وضعیت در افغانستان روی دست دارد.

برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به این سوال گفت: " کار کردن در کنار مردم افغانستان و اینکه آنان را آماج حملات هوایی قرار ندهیم. ما باید نوعی طرزالعمل کاری را روی دست بگیریم و پروژه هایی را آغاز کنیم که موجب توسعه در افغانستان شود. افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای دنیا است. وقتی طالبان پنجاه دلار برای یک خانواده می دهند، این پنجاه دلار مصرف یک ماهه این خانواده است."

آقای کوشنر همچنین گفت که حقوق ماهیانه نیروهای امنیتی افغان نصف مقداری است که طالبان به نیروهایش می پردازد. او افزود که ما باید کاری بیشتری برای آموزش نیروهای امنیتی افغان انجام بدهیم و حقوق شان را افزایش دهیم.

اما آقای کوشنر تاکید کرد که تا زمانیکه مقام های افغانستان به ادعاهای مبنی بر تقلب در انتخابات رسیدگی نکرده اند، کمک دهندگان بین المللی افغانستان از جمله اتحادیه اروپا برای تعهد پول بیشتر به این کشور جنگ زده، ملاحظه خواهند داشت.

مطالب مرتبط