به روز شده:  13:43 گرينويچ - شنبه 05 سپتامبر 2009 - 14 شهریور 1388

ادعاهای تازه در مورد تقلب در انتخابات افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک رهبر قومی در شرق افغانستان به بی بی سی گفته است که او در نشانه گذاری 900 برگه رای دهی به نفع حامد کرزی کمک کرده است.

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده است که نتایج بیشتری از انتخابات را به زودی اعلام خواهد کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تا کنون نتیجه 60 در صد آراء را اعلام کرده و براساس نتایج اعلام شده، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان تاکنون پیشتاز است.

اما کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان مشغول تحقیق در مورد 600 مورد ادعای جدی تقلب در این انتخابات است و به همین دلیل انتظار نمی رود که نتایج نهایی انتخابات این کشور به زودی اعلام شود.

کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی هفته گذشته اعلام کرد که مهلت برای دریافت شکایت های انتخاباتی تمام شده و این کمیسیون دیگر شکایتی را برای بررسی نمی پذیرد. اما ادعاهای بیشتری در مورد تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حال پدیدار شدن است.

در تازه ترین مورد یک رهبر قومی ولسوالی زازی آریوب در ولایت شرقی پکتیا به گزارشگر بی بی سی گفت که در نشانه گذاری 900 برگه رای به نفع حامد کرزی کمک کرده است.

این رهبر قومی همچنین گفته است که در یک روستای همجوار، برادر زاده او در یک مرکز رای دهی مردی را دیده که 2000 برگه رای دهی را به نفع آقای کرزی نشانه گذاری کرده.

هفته گذشته سران قومی یکی از ولسوالی های قندهار که به کابل آمده بودند، ادعا کردند که آراء آنها دزدیده شده و آقای کرزی در این ولسوالی حدود 8000 رای به دست آورده است. سران قوم "بریز" به بی بی سی گفتند که هیچ صندوقی به ولسوالی آنها آورده نشده و مردم این ولسوالی در انتخابات شرکت نکرده اند اما حالا آنها مطلع شده اند که حدود 29 هزار رای از این ولسوالی به نفع آقای کرزی شمرده شده است.

یک رهبر قومی می گوید او در نشانه گذاری به رای دادن به نفع حامد کرزی کمک کرده است

ادعاهایی مبنی بر تقلب در انتخابات علیه تمامی نامزدان پیشتاز انتخابات افغانستان مطرح شده اما به نظر می رسد که سازماندهی این تقلب ها بیشتر به نفع آقای کرزی بوده است زیرا بیشترین ادعاها علیه ستاد انتخاباتی او مطرح شده است.

چنین ادعاهایی تردیدهای زیادی را در مورد مشروعیت این انتخابات مطرح کرده است.

اعضای ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، رقیب اصلی حامد کرزی، مدعی اند که نتایج برخی از مراکز رای گیری که ناظران پیشتر اعلام کرده بودند در روز انتخابات بسته بودند، اکنون اعلام شده است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفته اند آنها سرگرم بررسی حدود 2000 شکایت انتخاباتی اند که حدود 600 مورد از آنها جدی است و اگر ثابت شود، ممکن است بر نتایج انتخابات تاثیر جدی بگذارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.