تاکید آمریکا بر هدایت روند توسعه افغانستان توسط افغان ها

Image caption آمریکا می گوید که توسعه اقتصادی بخشی از استراتژی مبارزه با طالبان است

کارل آیکنبری، سفیر آمریکا در افغانستان، تاکید کرده است که طرح های توسعه اقتصادی در افغانستان باید توسط افغان ها هدایت و اجرا شود.

او این مطلب را در بخشنامه ای که محرمانه نبوده، اما مخاطب آن دیپلمات ها و پرسنل آمریکایی در افغانستان بوده اند، بیان کرده است.

این بخش نامه که به رسانه های گروهی آمریکا درز کرده است، بر "ایجاد تغییرات مهم در قراردادها، مدیریت، منابع و تمرکز کمک های خارجی" در افغانستان تاکید کرده است.

هدف این امر "فایق آمدن بر کسری اعتماد" و "ثابت کردن تعهد آمریکا به مردم افغانستان برای ترویج دولتی پاسخگو و توانا" در این کشور عنوان شده است.

سفیر آمریکا در افغانستان همچنین به طور صریح اجرای طرح های توسعه اقتصادی را بخشی از استراتژی آمریکا برای مبارزه با شورشیان طالبان دانسته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بارها تاکید کرده است که موفقیت در افغانستان فقط از طریق نظامی امکان پذیر نیست. او بر توسعه اقتصادی و اجتماعی افغانستان تاکید دارد.

سفیر وی در کابل، پایتخت افغانستان، در بخشنامه یاد شده گفته است که یک هدف مهم آمریکا در افغانستان یکپارچه کردن دولت و جامعه ای با ثبات، امن و تواناست.

در این نامه همچنین آمده است که دفتر ریچارد هولبروک، نماینده آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، از سرعت اجرای طرح های توسعه در افغانستان راضی نیست.

این در حالیست که اخیرا ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان اخیرا خواستار بازبینی و تغییر استراتژی نظامی آمریکا در افتغانستان شده بود.

ژنرال استانلی مک کریستا گفته که وضعیت افغانستان "جدی" است، اما امکان دستیابی به موفقیت در این کشور وجود دارد.

ژنرال مک کریستال محافظت از مردم افغانستان در برابر طالبان را اولویت اصلی خود می داند.