نتایج هفتاد و چهار درصد انتخابات افغانستان اعلام شد

صندوقهای رای
Image caption نتایج نهایی انتخابات اواخر ماه سنبله/شهریور اعلام خواهد شد

کمیسیون انتخابات افغانستان ۷۴ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد.

داوود علی نجفی رئیس دارالانشا/دبیرخانه کمیسیون انتخابات گفت از جمله چهار میلیون و ۵۱۹ هزار و ۱۶۶ رای شمرده شده، چهار میلیون و ۲۹۵ میلیون و ۳۲۶ رای معتبر بوده و بیش از دو صد هزار رای باطل محسوب شده است.

براساس آمار کمیسیون انتخابات، از جمله آرای معتبر، حامد کرزی دو میلیون و ۸۹ هزار و ۱۷۹ رای کسب کرده و مقامش را در صدر نامزدهای پیشتاز حفظ کرده است.

آقای عبدالله در مقام دوم یک میلیون و ۳۶۱ هزار و ۲۴۷ رای و رمضان بشردوست در مقام سوم ۴۵۷ هزار و ۹۰۹ رای کسب کرده اند.

داوود علی نجفی از نامزدهای انتخابات خواست اگر به نظر آنها مشکلی در نتایج انتخابات وجود دارد، بهتر است آنها پیش از آن که موضوع را به رسانه ها بکشانند، با کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات در میان بگذارند.

شماری از نامزدها از جمله عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه و رقیب جدی حامد کرزی انتقاد کرده که کمیسیون انتخابات بی طرفی خود در روند انتخابات حفظ نکرده است. آقای عبدالله، انتخابات روز شنبه، ۱۴ سنبله/شهریور، در یک نشست خبری انتقادهای تندی را علیه این کمیسیون مطرح کرد.

آقای عبدالله گفت این کمیسیون در تخلفات انتخاباتی با حکومت به رهبری حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد پیشتاز انتخابات همراه شده است.

او در این نشست گفت که آقای کرزی در بسیاری از مراکز رای گیری در چهار ولایت جنوبی و جنوب شرقی صد درصد آرا را کسب کرده است. به گفته او، این آرا "مشکوک" است و بر اساس دستورالعمل کمیسیون انتخابات این آرا باید شمرده نشوند.

آقای عبدالله گفته است که اگر آقای کرزی "بر بنیاد تقلب" به پیروزی برسد، او نتایج انتخابات را نخواهد پذیرفت. او همچنین گفت که جلو اعتراضهای احتمالی مردم نسبت به انتخابات بیست و نهم اسد را نخواهد گرفت.

این نامزد انتخابات همچنین از کمیسیون انتخابات خواست که از اعلام بقیه نتایج انتخابات تا زمان روشن شدن سرنوشت آرای "مشکوک" خودداری کند.

اما کمیسیون انتخابات ضمن رد این اتهامات گفته است که بی طرفی کامل را در روند انتخابات رعایت کرده و اعلام نتایج انتخابات را متوقف نخواهد کرد.

قرار است نتایج نهایی نتخابات در ۱۷ سپتامبر اعلام شود.

این در حالی است که کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده که از بیش از ۲۰۰۰ شکایت انتخاباتی، حدود ۶۰۰ مورد آنها "جدی" است.

بر اساس قانون، به این شکایات باید پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات رسیدگی شود. کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است اگر ادعاهایی که مطرح شده، ثابت شود، ممکن است بر روی نتایج کلی انتخابات اثر بگذارد.

بگفته مسئولان این کمیسیون، رسیدگی به این شکایات احتمالاً تا اواخر ماه سپتامبر طول خواهد کشید. به این صورت نتایج نهایی انتخابات هم در هفدهم سپتامبر، آنگونه که کمیسیون انتخابات گفته است، اعلام نخواهد شد.

مطالب مرتبط