کنسرت 'کمک برای کودکان افغان' در آلمان

یک سازمان خیریه مربوط به سربازان و افسران ارتش و پلیس آلمان کنسرتی را برای جمع کردن کمک به نیازمندان افغان برگزار کرد.

این سازمان موسوم به "کمک برای تبسم" است که سربازان و افسران ارتش و پلیس آلمان و همچنین برخی افراد خارج از تشکیلات این نهادها هم در این سازمان عضویت دارند.

شماری از سربازان و افسران آلمانی پس از اجرای ماموریت در بالکان در سال ۱۹۹۶ این سازمان را بنیانگذاری کردند، اما اکنون این سازمان تنها در افغانستان فعالیت دارد.

در این کنسرت خانم پرستو و آقای مهریار برای شرکت کنندگان آواز خواندند و گروهی که رهبری آنرا ببرک وسا آهنگ ساز افغان به عهده دارد نیز آهنگ هایی را اجرا کردند.

این کنسرت در حومه شهر بن، در تالار اطلاعات و رسانه های ارتش برگزار شد.

نادیه فضل روز نامه نگار افغان مقیم آلمان که در برگزاری این کنسرت با نهاد آلمانی همکاری کرده است می گوید، پول جمع آوری شده در این کنسرت به سربازان آلمانی در افغانستان داده می شود تا مستقیماً به افراد نیازمند، به ویژه کودکان افغانی کمک شوند. تا حال از کمک های این سازمان در ساختن چند مدرسه نیز استفاده شده است.

Image caption خانم فضل گفت کمک های این کنسرت شماری از کودکان افغان را خوشحال خواهد کرد

خانم فضل افزود او مطمئن است که کمک های واریز شده برای کودکان خواهد رسید و شماری از این کودکان را خوشحال خواهد کرد.

خانم فضل می گوید آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از برگزاری این کنسرت حمایت کرده و آنرا تحت پوشش خود گرفته بود و همچنین برخی از سیاستمداران و مقامهای آلمانی، از جمله فرانز یوزف یونگ، وزیر دفاع آلمان به این کنسرت پیام فرستادند و شماری از سیاستمداران آلمانی هم در این کنسرت شرکت کردند و از جمله وینفرد ناخت وای، عضو پارلمان آلمان و سخنگوی امور امنیتی حزب سبزها در این کنسرت سخنرانی کرد.

این سیاستمدار آلمانی ضمن اشاره به پیشینه روابط افغانستان و آلمان، بر حضور نیروهای بین المللی در افغانستان و تامین امنیت در این کشور تاکید کرد.

در این کنسرت یک فیلم مستند از اوضاع افغانستان پیش و پس از جنگ نیز به نمایش گذاشته شد. در این فیلم زندگی زنان و دختران افغان هم تا حد زیادی به تصویر کشیده شده بود.

این فیلم نشان می دهد که دختران افغان چگونه پس از جنگ با لباس هایی که پوشیدن آنها در زمان حاکمیت رژیم طالبان اصلاً قابل تصور نبود، به دانشگاهها و مراکز آموزشی می روند.

مطالب مرتبط