ساندی تایمز: اختلاف مقام های کاخ سفید در مورد افغانستان

روزنامه ساندی تایمز چاپ لندن در شماره ششم سپتامبر خود مطلبی در مورد بروز اختلافات در سطوح مختلف دولت باراک اوباما روی افزایش نیروهای این کشور در افغانستان دارد. این روزنامه می نویسد که وضعیت در افغانستان، باراک اوباما را نگران کرده است.

ساندی تایمز به نقل از یک تاریخ نگار آمریکایی که با گروهی از تاریخ نگاران دیگر، با باراک اوباما ملاقات کرده اند، نوشته که رئیس جمهوری آمریکا فاش کرده که او در مورد وضعیت در افغانستان نگران است.

براساس این گزارش آقای اوباما گفته است که نگرانی اصلی این است که ممکن است چشم انداز آجندای بلند پروازانه ی داخلی او تحت شعاع یک جنگ نامحبوب و غیرقابل پیروزی قرار گیرد.

آقای اوباما که هم اکنون تعطیلات مختصری را در کمپ دیوید سپری می کند، در حال رای زنی در مورد این است که آیا نیروهای بیشتری به افغانستان فرستاده شود یا نه؟ این تصمیم می تواند اثرات جدی بر ریاست جمهوری او در آمریکا داشته باشد.

به نوشته ساندی تایمز تکمیل بازنگری همه جانبه استراتیژی آمریکا در افغانستان از سوی جنرال ستانلی مک کریستال فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، مباحث داغ در مورد ماموریت آمریکا در افغانستان را به بالا ترین حد آن رسانده است.

Image caption بارک اوباما برای گذراندن تعطیلات تابستانی در کمپ دیوید به سر می برد.

ساندی تایمز در ادامه نوشته است، اختلافات در باره جنگ افغانستان در سطوح مختلف دولت اوباما در حال پدیدار شدن است و درحالیکه حملات طالبان، تلفات غیر نظامیان، ادعاها در مورد تقلب در انتخابات اخیر افغانستان و تردیدها در مورد پیروزی در جنگ افغانستان در اذهان عمومی آمریکا در حال افزایش یافتن است، حالا تردیدهایی جدی تری در مورد آنچه باراک اوباما جنگ از سر ناگزیری می خواند، نیز مطرح می شود.

روزنامه ساندی تایمز می افزاید که جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته است که تردیدهای اخیر در آمریکا بیشتر به دلیل آن است که مردم فکر می کنند افزایش بیشتر نیروهای آمریکایی در افغانستان موجب بی ثباتی در پاکستان خواهد شد که دارای جنگ افزار هسته ای است و از اهمیت بیشتری برای آمریکا برخوردار است.

به نوشته این روزنامه، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده است که تلاش جدی آمریکا در کابل تازه آغاز شده است؛ در حالیکه در آغاز امسال او در مورد افزایش نیروی بیشتر در افغانستان ابراز تردید کرده بود.

از سوی دیگر سناتور روسل فینگولد که از اعضای لیبرال تر حزب دموکرات است، به شدت با برنامه فرستادن نیروهای تازه به افغانستان مخالفت کرده و خواهان تعین یک جدول زمان بندی شده برای خروج نیروهای آمریکا از افغانستان شده است.

ساندی تایمز نوشته است اختلاف در سطوح دیگر دولت آمریکا در مورد افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان، اهداف نظامی نیروهای ائتلاف در این کشور و خطرات سیاسی ادامه جنگ در افغانستان کم و بیش مشابه است.

یک نظر سنجی در هفته گذشته نشان داد که تنها 25% آمریکایی ها از افزایش نیروهای این کشور در افغانستان حمایت می کنند. بیشتر از 40% آمریکایی ها حالا خواهان بازگشت نیروهای خود از افغانستان هستند؛ در حالیکه این رقم در آغاز سال جاری میلادی 24% بود.

Image caption یک نظر سنجی در هفته گذشته نشان داد که تنها 25% آمریکایی ها از افزایش نیروهای این کشور در افغانستان حمایت می کنند.

در ادامه این مطلب آمده است که انتظار می رود جنرال مک کریستال تا پایان این ماه خواهان فرستادن 40 هزار سرباز تازه به افغانستان شود. اما بروس ریدل یکی از دستیاران پیشین در کاخ سفید که به جنرال مک کریستال نیز مشورت داده است، می گوید که پیش از هر چیزی اوباما باید به این سوال پاسخ دهد که آیا تامین ثبات در افغانستان اصلا" ممکن است؟ یا حالا بسیار دیر شده؟

روزنامه ساندی تایمز در ادامه به نقل از آنتونی کوردسمن یک تحلیل گر نظامی می نویسد آنچه که مک کریستال و دیگر مشاوران او در مورد آن توافق نظر دارند این است که انتخابات ماه گذشته در افغانستان نتوانست یک بستر ملی و غیرنظامی را درین کشور ایجاد کند؛ آنچه که افغانستان به آن شدیدا" نیاز دارد.

روز نامه ساندی تایمز چاپ لندن در پایان این مطلب نتیجه گیری کرده که گذشته ازینکه باراک اوباما تصمیم به افزایش نیرو در افغانستان بگیرد یا نه، او باید به این سوال مردم آمریکا پاسخ دهد که پیروزی در افغانستان یعنی چی؟ آیا پیروزی در افغانستان به معنی کشتن اسامه بن لادن است؟ یا ریشه کن کردن طالبان؟ و آیا اصلا" اهمیت دارد که رئیس جمهوری جدید در افغانستان یک شخص صادق باشد یا نه؟

مطالب مرتبط