مرکل خواهان تحقیقات فوری در مورد حمله مرگبار قندوز شد

Image caption خانم مرکل این سخنان را در یک کنفرانس خبری در حضور نخست وزیر بریتانیا بیان کرد

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواهان انجام تحقیقات فوری در مورد حمله هوایی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به دو تانکر نفتکش ربوده شده توسط شورشیان طالبان در ولایت قندوز افغانستان شده است.

این حمله که روز جمعه به درخواست نیروهای آلمانی وابسته به ناتو انجام شد، دست کم 70 نفر کشته برجای گذاشت. مقام های محلی می گویند که حدود 30 نفر از قربانیان، غیرنظامی بودند.

صدراعظم آلمان روز یکشنبه در شهر برلین آلمان تاکید کرد که نیروهای ناتو هرچه سریع تر و به طور کامل در مورد این واقعه تحقیق کند.

او گفت اگر معلوم شود که غیرنظامیان در این حمله کشته شده اند، او به طور عمیق متاسف خواهد شد.

پیشتر، فرانس ژوزف یونگ، وزیر دفاع آلمان در اجلاس وزیران خارجه اتحادیه اروپا در استکهلم، از نیروهای آلمانی که دستور حمله هوایی به شمال افغانستان را داده بودند، دفاع کرده بود.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا این حمله را یک فاجعه غیر قابل قبول خوانده اند.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده آمریکایی نیروهای سازمان ناتو در افغانستان که از محل این حمله دیدار کرده، قول داده است که در مورد این واقعه مرگبار تحقیقات کاملی انجام شود.

نیروهای ناتو می گویند، پس از آن که از مقام های محلی خبر ربوده شدن دو تانکر توسط طالبان را دریافت کردند، یک فرمانده ناتو دستور بمباران تانکرها را صادر کردند.

کنفرانس بین المللی

از سوی دیگر، صدراعظم آلمان و گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا خواهان برگزاری یک کنفرانس بین المللی برای بررسی وضعیت افغانستان شده اند.

نخست وزیر بریتانیا روز یکشنبه در شهر برلین آلمان در یک کنفرانس خبری مشترک با آنگلا مرکل، گفت که این کنفرانس باید تا پیش از پایان سال میلادی جاری برگزار شود.

او گفت که این نشست باید بر سه موضوع اوضاع امنیتی، عملکرد دولت و توسعه اقتصادی افغانستان تمرکز کند.

دولت فرانسه نیز از برگزاری این کنفرانس بین المللی که گفته می شود، سازمان ملل متحد در سازماندهی آن نقش مهمی ایفا خواهد کرد، حمایت می کند.

آن طور که آنگلا مرکل و گوردون براون گفتند، این نشست پس از تعیین سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار خواهد شد.

کمیسیون انتخابات افغانستان که نتایج ۷۴ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرده است که بر اساس آن حامد کرزی، رئیس جمهوری فعلی افغانستان، جایگاهش به عنوان نامزد پیشتاز را حفظ کرده است.

مطالب مرتبط