روزنامه های کابل: دوشنبه ۱۶ سنبله

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به تحلیل و بررسی مسائل امنیتی در افغانستان پرداخته اند.

آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "موجودیت خارجی ها و بدتر شدن اوضاع افغانستان" پرسیده است که چرا نیروهای بین المللی که برای ریشه کن کردن تروریسم و تامین امنیت در افغانستان به این کشور آمدند، نتوانستد به این هدفهای خود برسند.

این روزنامه نوشته که پس از سقوط طالبان، زمانی که هنوز نیروهای خارجی در افغانستان از چند سرباز بیشتر نبود، مردم به امنیت نسبی دست یافته بودند، اما حالا هشت سال پس از آن زمان، نه تنها رهبران طالبان و القاعده گرفتار نشده اند، بلکه هدف اصلی مبارزه هم "مبهم تر" می شود.

روزنامه در ادامه این پرسش را مطرح کرده که چرا نیروهای خارجی با تجهیزات بسیار پیشرفته خود توانایی پیروز شدن بر شورشیانی را که شمار شان هم کمتر از آنان است و آموزشهای حرفه ای هم ندیده اند، ندارند.

به نظر آرمان ملی، اما، طالبان "شکست خورده" در این سالها دوباره بسیج شدند و حتی حالا می توانند به درون کابل، پایتخت، زیر نظر خارجی ها رخنه کنند. نتیجه گیری نویسنده این است که این جا "زیر کاسه غربی ها نیم کاسه ای" هست.

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود با اشاره به سخنان برخی مقامهای غربی در باره احتمال تغییر استراتژی مبارزه با تروریسم و افزایش نیرو در افغانستان، نوشته که ممکن است افزایش نیرو منتج به افزایش ناامنی ها در این کشور شود.

به نظر روزنامه، اگر نیروهای خارجی در افغانستان افزایش یابد، ممکن است مخالفان هم تلاش کنند امکانات خود را افزایش دهند و در نتیجه جنگ و خونریزی شدت بیشتری خواهد یافت.

انیس، دیگر روزنامه دولتی با اشاره به حادثه اخیر قندوز، در شمال افغانستان نوشته که اگر ناتو به ناامنی در این ولایت پاسخ فوری ندهد، ممکن است تاثیرات منفی آن نه تنها بر قندوز، بلکه بر تمام ولایت های همجوار سایه خواهد افگند.

روز جمعه، ۱۳ سنبله/شهریور دو تانکر نفتکش ناتو، که در منطقه علی آباد ولایت قندوز توسط طالبان ربوده شده بود، هدف حمله هوایی ناتو قرار گرفت و در نتیجه دهها تن کشته شدند.

به نظر انیس، قندوز برای نیروهای ناتو اهمیت استراتژیک دارد و بدتر شدن امنیت در این منطقه، علاوه بر این که غیرنظامیان را با ناامنی مواجه خواهد کرد، رفت و آمد کاروانهای تدارکاتی ناتو را هم مورد تهدید قرار خواهد داد.

روزنامه هشت صبح در تیتر اول خود به نقل از ژنرال محمد اکرم، معاون وزیر دفاع افغانستان نوشته که "ضعف ما ناشی از اختلافات قومی در ارتش است".

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته که دولت افغانستان نتوانسته در تشکیل یک "ارتش ملی" موفق باشد. نویسنده افزوده که شاید دلیل آن ساختار قومی، زبانی و مذهبی افغانستان باشد، اما این ساختار به نظر نویسنده، نمی تواند سایه ای سنگین بر نظام دفاعی کشور افگند.

هشت صبح بخشی از مشکلات در این زمینه را وفاداری شماری از مقامهای نظامی به رهبران گروههای جهادی دانسته است. به تعبیر روزنامه، این رهبران خود را "سهامداران اصلی" تمام ساختارهای کشور، از جمله ارتش می دانند.

نویسنده با انتقاد از اوضاع ارتش کشور، نوشته که "ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی کشور مانند یک شرکت سهامی اداره نمی شود. این ساختار باید با محوریت دفاع از تمامیت ارضی، ارزشهای مطرح در قانون اساسی و منافع ملی شکل گیرد."

ماندگار در گزارشی به نقل از عبدالله عبدالله، وزیر اسبق خارجه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیست و نهم اسد/مرداد در دیدار با شماری از مردم قندوز نوشته که "گستردگی دامنه تقلب" برای او قابل پیشبینی نبوده است.

به نوشته روزنامه، آقای عبدالله در این دیدار ادعا کرد که در برخی مراکز رایگیری در هر صندوق ۵۰۰، ۵۱۰ و یا ۵۲۰ برگه انداخته شده که همه به نفع حامد کرزی است. به گفته آقای عبدالله اگر این تصادفی هم باشد غیرممکن است. او افزوده که موجودیت ۵۰۰ برگه رای در یک صندوق به معنای این است که پنج بسته برگه های رای به نفع آقای کرزی ریخته شده است.

آقای عبدالله در این دیدار همچنین گفته که حرف او "جدی و قاطع" است، اما از حق خود "از راه قانونی و خیلی هم مسالمت آمیز" دفاع خواهد کرد.

اما سروش ملت، در صفحه نخست خود با اشاره به اعلام ۷۴ درصد نتایج انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده که احترام به نتایج انتخابات "امری ضروری" است.

این روزنامه همچنین با توجه به موضعگیری برخی کشورهای خارجی در باره انتخابات و تشکیل حکومت ائتلافی در افغانستان، نوشته که این امر "مغایر اصل حاکمیت دولت افغانستان است".

اخیراً برخی مقامهای ایرانی، از جمله سفیر این کشور در کابل از تقلب در انتخابات افغانستان و تشکیل دولت ائتلافی در این کشور سخن گفته بودند.

سروش ملت در ادامه نوشته که اگر دولت افغانستان به خواستهای این کشورها تن دهد و حکومت ائتلافی تشکیل دهد، این امر انتخاب مردم و فداکاری آنها را "پوشالی" می سازد.