سه سرباز ناتو و سه غیرنظامی افغان کشته شدند

سرباز ناتو
Image caption در افغانستان حدود صد هزار سرباز بین المللی حضور دارند

ناتو اعلام کرده که سه سرباز این سازمان در جنوب افغانستان کشته شده اند و همچنین سه غیرنظامی در پی شلیک موشک به کابل کشته شده اند.

ناتو در دو اعلامیه جدا گانه گفته است که این سربازان روز گذشته در جنوب افغانستان کشته شدند. براساس یکی از این اعلامیه ها، دو تن از این سربازان زمانی کشته شدند که موتر/خودرو حامل آنان با یک مین جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد.

مرکز فرماندهی ناتو گفته است که سرباز سومی پس از آن که بر اثر شلیک شورشیان زخمی شده بود، جان داد.

ناتو هویت هیچ یک از این سربازان را فاش نکرده است.

اگرچه آمار دقیقی در باره تلفات سربازان خارجی در افغانستان در دست نیست، اما بر اساس گزارشها، تلفات نیروهای بین المللی در این کشور بیشتر ناشی از انفجار مین های کنار جاده ای بوده است.

نیروهای ناتو در افغانستان شامل حدود ۶۴ هزار و ۵۰۰ سرباز از ۴۲ کشور جهان می شود که نزدیک به ۳۰ هزار آن ها آمریکایی اند.

البته نیروهای ویژه آمریکا که در چارچوب نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان حضور دارند، خارج از تشکیلات ناتو هستند. مجموع نیروهای ائتلاف به حدود ۳۰ هزار نفر می رسد.

این در حالی است که رسانه های داخلی افغانستان در آستانه هشتمین سالگرد حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک و آغاز مبارزه بین المللی علیه طالبان و القاعده در افغانستان، این پرسش را مطرح کرده اند که چرا اهداف این مبارزه به دست نیامده است.

سازماندهی مجدد شورشیان و افزایش حملات آنها در مناطق مختلف افغانستان موفقیت "مبارزه با تروریسم" را در افکار عمومی این کشور به چالش کشیده است.

حمله موشکی به کابل

بر اساس یک خبر دیگر تازه ترین حمله موشکی مخالفان به شهر کابل، پایتخت افغانستان، دست کم سه کشته و دو زخمی به جا گذاشت.

وزارت داخله/کشور افغانستان با انتشار اعلامیه ای تائید کرده که شب گذشته سه موشک از کوه های غربی شهر کابل شلیک شد و یکی از این موشکها به یک خانه/منزل فرود آمد.

براساس اعلامیه وزارت داخله، این موشک یک مرد، یک زن و یک کودک را کشت و دو کودک دیگر را زخمی کرد.

وزارت داخله می گوید دو موشک دیگر به یک ویرانه فرود آمد و تلفاتی در پی نداشت. این در حالی است که به گفته این وزارت، پلیس هفته گذشته دست کم هشت موشک آماده شلیک را از حومه شهر کابل کشف و خنثی کرد.

شلیک موشک بر شهر کابل توسط مخالفان دولت پیش از این هم سابقه دارد. یک روز پیش از انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد هفت موشک به سوی این شهر شلیک شد و ۱۰ روز پیش نیز شهر کابل هدف سه موشک دیگر قرار گرفت.

موشکباران شهر کابل یکی از اقدام های مخالفان مسلح دولت افغانستان برای ضعیف نشان دادن نیروهای امنیتی این کشور است. آنها ظرف چند سال اخیر چندین بار اقدام به موشکباران شهر کابل کرده اند.

برخی از ساکنان شهر کابل، نگرانند که طالبان موشکباران نظیر موشکبارانهای سالهای هفتاد خورشیدی را از سر گیرند.

در سالهای هفتاد خورشیدی زمانی که کوه های جنوب و غرب کابل در کنترل طالبان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار قرار داشت، افراد این گروه ها شهر کابل را به گونه بی سابقه ای هدف موشک قرار می دادند.

موشکباران های کنونی تا حد زیادی خاطره های آنها سالها را در اذهان مردم کابل زنده می کند.

مطالب مرتبط