تقاضای طالبان برای رسیدگی سازمان ملل به بمباران قندوز

حمله به قندوز
Image caption در حمله هوایی نیروهای ناتو به تانکرهای نفتکش در قندوز شماری غیرنظامی کشته شدند

طالبان از سازمان ملل متحد و گروه های مدافع حقوق بشر بین المللی خواسته تحقیقاتی در باره حمله هوایی ناتو به تانکرهای نفتکش در شمال افغانستان انجام دهند و از تکرار یک چنین حملاتی در آینده جلوگیری کنند.

حمله جمعه گذشته 4 سپتامبر، به این نفتکش ها که توسط طالبان در ولایت قندوز ربوده شده بودند، موجب کشته و مجروح شدن عده زیادی شد.

طالبان تعداد کشته شدگان غیرنظامی را تا 150 نفر ذکر کرده است.

ولی گروه ناظر حقوق بشر افغانستان، که مستقل است می گوید در این حمله 60 تا 70 غیرنظامی کشته شده اند.

دیوید لوین، خبرنگار بی بی سی در افغانستان می گوید درخواست طالبان، تغییر سیاست معمول این گروه است که با هرگونه دخالت خارجی در افغانستان مخالفت می کنند.

دیوید لوین می افزاید تردیدی نیست که در حمله به دو نفتکش شماری از نفرات طالبان کشته شده اند ولی عده ای از قربانیان، کودکان خانواده هایی بودند که برای گرفتن نفت از تانکر جمع شده بودند.

در تحولی دیگر، نیروهای آمریکایی متهم شده اند که شب گذشته در جستجوی پیکارجویان به یک بیمارستان در ولایت وردک در شمال غرب کابل یورش برده اند.

کمیته سوئدی برای افغانستان، که این بیمارستان را اداره می کند می گوید سربازان دست و پای کارکنان این کمیته را بسته و مدت دو ساعت سرگرم جستجو در بخش های مختلف بیمارستان بودند.

این کمیته اقدام سربازان آمریکایی را نقض صریح قوانین بین المللی و توافق های محلی خوانده و گفته است یک چنین رفتاری، ماموریت بشردوستانه کمیته را مشکل تر می کند.

همچنین گزارش شده که امروز دوشنبه 7 سپتامبر، سه نفر از اعضای یک خانواده در اثر حمله موشکی به کابل پایتخت افغانستان کشته شدند.

مطالب مرتبط