نمایشگاه صنایع دستی در هرات

نمایشگاه صنایع دستی در هرات

نمایشگاه دو روزه آثار و صنایع دستی هنرمندان و صنعت کاران ولایت هرات با حمایت یک نهاد خصوصی در این شهر گشایش یافت.

در این نمایشگاه بیش از دوصد نوع تولیدات صنایع دستی از جمله قالی، لباس های ابریشمی، خامک دوزی، سراجی و سایر تولیدات دستی در ۵۷ غرفه به نمایش گذاشته شده است.

حضور زنان نیز در این نمایشگاه چشمگیر است و در بیشتر غرفه های این نمایشگاه، که توسط بانوان اداره می شود، کالاهای تولید شده توسط زنان افغان به نمایش گذاشته شده است.

عاطفه منصوری، رئیس موسسه توسعه جامعه نوین و از برگزار کنندگان این نمایشگاه، هدف از برگزاری آن را بازاریابی و بالا بردن سطح اقتصاد تولید کنندگان و آشنایی مردم افغانستان و جهان با محصولات تولیدی آنان اعلام کرد.

به گفته خانم منصوری، تولیدکنندگان صنایع دستی می خواهند به جهانیان نشان دهند که می توانند با امکانات کم و با استفاده از صنایع دستی خود، تولیداتی داشته باشند که توسط آن قسمتی از نیازهای جامعه خود را رفع کنند و به دنبال آن سطح اقتصاد خود و جامعه خود را بالاتر ببرند.

برگزار کنندگان این نمایشگاه می گویند در این نمایشگاه تلاش کرده اند تا صنعت تولید لباس و کلاه با پوست قره قل، صنعت سراجی و پوستین دوزی، که کم کم به فراموشی سپرده می شود، را دوباره به مردم معرفی و زمینه احیای مجدد این صنعت ها را فراهم کنند.

خانم منصوری در این زمینه می گوید: "پوست قره قل که زمانی از بزرگترین اقلام صادراتی افغانستان محسوب می شد، اکنون رو به فراموشی گذاشته است و تنها یک کارگاه تولیدی (کلاه قره قل) در هرات فعالیت دارد."

برگزار کنندگان این نمایشگاه از مردم خواستند تا با استفاده از تولیدات صنایع دستی تولید شده در هرات، زمینه افزایش سطح تولید این کالاها را فراهم کنند و از سوی دیگر این فرهنگ قدیمی شهر خود را احیا کنند.

به گفته برگزار کنندگان این نمایشگاه، فرهنگ بازدید از نمایشگاه ها در میان مردم هرات رواج یافته و در جریان برگزاری چند نمایشگاه در این شهر، برای تولیدکنندگان بازاریابی نیز صورت گرفته است.

این سومین نمایشگاه آثار و صنایع دستی است که در هرات برگزار می شود، اما به گفته برگزار کنندگان و شماری از بازدید کنندگان، نمایشگاه امروز نسبت به نمایشگاه های گذشته گسترده بوده است.