فرمانده ناتو دستور داد حمله قندوز تحقیق شود

Image caption حمله به نفتکشها در قندوز واکنش های زیادی را برانگیخته است

در پی انتشار گزارشهایی مبنی بر تلفات غیرنظامیان در حمله به نفتکشها در قندوز، فرمانده ناتو هیاتی را برای انجام تحقیقات رسمی تعیین کرده است.

اگر چه تا حال شمار دقیق تلفات این حادثه مشخص نشده است، اما مقام های محلی افغان می گویند در پی این حمله حدود ۷۰ نفر کشته شدند که از آن جمله تقریباً ۳۰ تن آنان غیرنظامی بودند.

در یک اعلامیه ناتو آمده که ژنرال استانلی مک کریستال، ژنرال سی. اس. سولیوان، افسر کانادایی و مدیر واحدهای هوایی ناتو در افغانسان را به ریاست این هیات تعیین کرده است.

ناتو گفته است که یک افسر نیروهای هوایی آمریکا، یک افسر نیروهای آلمانی و یک مشاور حقوقی شامل این هیات هستند.

بر اساس اعلامیه ناتو، ژنرال مک کریستال این هیات را پس از آن تعیین کرد که در بررسی های اولیه مقامهای ارشد تحت فرمان او از محل حادثه مشخص شد که غیرنظامیان در پی حمله هوایی ناتو در قندوز کشته و زخمی شدند. اما ناتو نگفته است که چند غیرنظامی در این حادثه کشته و زخمی شدند.

فرمانده ناتو دستور داده است که این هیات "تحقیقات مستقیم و رسمی" را با همکاری نزدیک با هیات تحقیق دولت افغانستان در منطقه انجام دهد.

Image caption ژنرال مک کریستال یک روز پس از حمله به قندوز شخصا به آن جا رفت

ناتو گفته است که تحقیقات این هیات شامل تمام مراحل مربوط به حادثه سوم سپتامبر در قندوز می شود. بر اساس اعلامیه ناتو، این حادثه پس از آن روی داد که دو تانکر نفتکش توسط طالبان ربوده شد و یک فرمانده محلی ناتو دستور حمله به این تانکر ها را صادر کرد.

این تانکرها در کنار رودخانه قندوز در ولسوالی علی آباد ولایت قندوز هدف قرار گرفتند و تخریب شدند. ناتو می گوید در آن زمان باور بر این بود که غیرنظامیان در آن جا حضور ندارند. فرمانده ناتو دستور داده است که همه یافته های هیات باید مستند شود. بر اساس اعلامیه ناتو، نتایج تحقیقات این هیات، که چندین هفته را دربر خواهد گرفت، با مقام های دولت افغانستان و مقام های دولت آلمان برای اقدامات بعدی در میان گذاشته خواهد شد.

براساس اعلامیه ای که از سوی دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره این حمله هوایی منتشر شده، او گفته است که تلفات افراد غیرنظامی در کشورش "غیرقابل قبول" است.

گفته می شود فرماندهی که دستور حمله به این نفتکش ها را صادر کرد، آلمانی است. فرانز یوزف یونگ، وزیر دفاع آلمان در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در استکهلم گفته بود که ربودن این تانکرها خطر جدی را متوجه سربازان آلمانی کرده بود.

اما آنگلا مرکل، صدر آعظم آلمان روز یکشنبه، ۶ سپتامبر، در یک نشست خبری مشترک با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا خواهان تحقیقات فوری در این زمینه شد. او گفت اگر معلوم شود که غیرنظامیان در این حمله کشته شده اند، او به طور عمیق متاسف خواهد شد.

ژنرال مک کریستال یک روز پس از حمله به نفتکش ها در قندوز شخصاً به آنجا رفت و از محل حادثه دیدن کرد. او با این سفر خود این پیام را به دولت و مردم افغانستان رساند که تلفات غیرنظامیان را جدی می گیرد.

آقای مک کریستال همچنین در تازه ترین گزارش خود از اوضاع افغانستان از ضرورت تغییر استراتژی جنگ در این کشور سخن گفته است. او گفته که کاهش تلفات غیرنظامیان و محافظت از جان آنها در صدر اولویت های او قرار دارد.

مطالب مرتبط