بخشی از آرای انتخابات افغانستان بازشماری می شود

شمارش آرا در افغانستان
Image caption شمارش آرا در افغانستان

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان، دستور داده است که آرای شماری از مراکز رای دهی که در مورد سلامت آنها تردید وجود دارد، بازشماری شود.

مسئولان این کمیسیون می گویند، "شواهد واضح و قناعت بخشی" وجود دارد که نشان می دهد در شماری از مراکز رای دهی، تخطی صورت گرفته است.

به گفته این مسئولان، آرای یک نامزد در برخی از مراکز رای دهی "بیش از حد زیاد" بوده و در مواردی هم، تمامی برگه های رای دهی یک مرکز انتخاباتی استفاده شده که این موضوع با توجه به میزان مشارکت مردم در انتخابات، خلاف پیش بینی های قبلی بوده است.

این اظهارات، نخستین واکنش رسمی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان در مورد ادعاهای تقلب و دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

پیش از این، شماری از نامزدهای انتخابات افغانستان ادعا کرده بودند که تقلب گسترده در انتخابات صورت گرفته و در شماری از مراکز، صندوق های رای دهی از سوی افراد مشخصی به نفع یک نامزد پر شده است.

اعلامیه کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، ساعتی پس از آن منتشر می شود که فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، از کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی درخواست کرد که در رسیدگی به شکایات انتخاباتی، دقت بیشتری به خرج دهند.

بازشماری آراء

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی به بازشماری آن عده از محلات رای دهی تاکید دارد که :در آن تمامی برگه های رای دهی - خلاف پیش بینی قبلی - استفاده شده است و دوم، مراکزی که در آن یک نامزد بیش از 95 درصد کل آرا را به خود اختصاص داده است.

مسئولان این کمیسیون تاکید دارند که در شماری از مراکز رای گیری، صد درصد برگه رای دهی در صندوق ها ریخته شده است، در حالی که حضور رای دهندگان در این مراکز، تا این حد نبوده است.

در اعلامیه کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی آمده است که اگر عدم سلامت این آراء با "شواهد واضح و قناعت بخش" ثابت شود، این آراء باطل اعلام خواهند شد.

برخی از رسانه ها، به نقل از مقام های غربی گزارش داده اند که احتمال دارد تعداد آرایی که به صورت غیرقانونی به صندوق ها ریخته شده، بیش از یک میلیون رای باشد.

قبلا قرار بود نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان تا هفدهم ماه سپتامبر اعلام شود، اما به نظر می رسد با توجه به حجم شکایاتی که در مورد تقلب در انتخابات وجود دارد، نتایج نهایی انتخابات حد اقل تا پایان ماه سپتامبر اعلام نشود.

مسئولان کمیسیون بررسی به شکایت های انتخاباتی می گویند بیش از دو هزار مورد شکایت انتخاباتی وجود دارد که به گفته آنها، حداقل ششصد مورد آن جدی است و بررسی آن به زمان بیشتری نیاز دارد.

مطالب مرتبط