سازمان ملل خواستار رسیدگی دقیق به 'تقلبهای انتخابات' افغانستان شد

صندوق های رای
Image caption صندوق های رای

سازمان ملل متحد از مسئولان انتخاباتی در افغانستان درخواست کرده که در بررسی ادعاهای تقلب و دستکاری در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دقت بیشتری کار گیرند.

کای آیدی، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید اگر ادعای تقلب در حوزه رای گیری ثابت می شود، مسئولان کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، باید آرای این قبیل حوزه ها را از مجموع آرای شمارش شده حذف کنند.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که براساس اطلاعاتی که بی بی سی به آن دست یافته، سفیر آمریکا در کابل و یک مقام ارشد سازمان ملل متحد شب دوشنبه با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کردند و پیرامون نگرانی های موجود درباره نحوه برگزاری انتخابات با او گفتگو کردند.

در حالی که نتایج بیش از هفتاد درصد آرای شمارش شده تا حالا اعلام شده است، آقای کرزی، که برای دومین دوره ریاست جمهوری خود را نامزد کرده، از سایر رقبای انتخاباتی خود پیشی گرفته است.

اما این نتایج تحت الشعاع اعتراض های گسترده شماری از نامزدهای انتخابات، از جمله عبدالله عبدالله، رقیب اصلی آقای کرزی در انتخابات، در مورد تقلب و جعل کاری در رای گیری و شمارش آرا قرار گرفته است.

شماری از بزرگان قومی در جنوب افغانستان نیز اخیرا به جمع کسانی پیوستند که در مورد بروز تقلب در انتخابات اعتراض دارند.

شبکه ABC نیوز آمریکا به نقل از مقام های غربی گزارش داده است که شمار آرایی که در مورد سلامت آنها سوال وجود دارد به بیشتر از یک میلیون رای می رسد.

بحث انتخابات افغانستان در نشست های بین المللی

بحث تخلف در انتخابات افغانستان از فردای روز رای دهی مطرح شد و با گذشت هر روز دامنه و وسعت بیشتری به خود گرفت. از سوی دیگر بحث تخلفات و لزوم بررسی آن به کمیسیون انتخابات و حلقات سیاسی این کشور محدود نماند و در مواردی به بحث های جدی نهادهای بین المللی و رهبران کشور های غربی نیز بدل شد.

سه روز پیش وزرای خارجه اتحادیه اروپا در کنفرانسی که در سوئد برگزار شده بود، بر لزوم شفافیت و بررسی تخلفات انتخابات افغانستان تاکید کردند.

برنارد کوشنر وزیر خارجه فرانسه در این کنفرانس گفت تا زمانیکه مقام های افغانستان به ادعاهای مبنی بر تقلب در انتخابات رسیدگی نکرده اند، کمک دهندگان بین المللی افغانستان از جمله اتحادیه اروپا برای تعهد پول بیشتر به این کشور جنگ زده، ملاحظه خواهند داشت.

یکی از موارد دیگری که نشان می دهد انتخابات افغانستان به نگرانی های جدی بین المللی بدل شده است، دیدار تنش آلود حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با ریچارد هولبروک نماینده ویژه باراک اوباما در امور افغانستان و پاکستان است.

موضوع این دیدار نیز انتخابات افغانستان، ادعاهایی در مورد تخلف و لزوم بررسی شفاف آن بوده است.

درحالی که دامنه بحث در مورد تخلفات در انتخابات افغانستان جدی تر می شود، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان سرگرم بررسی دست کم 600 ادعای جدی است که به گفته مسئولان این کمیسیون، اگر ثابت شوند ممکن است بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد.

مطالب مرتبط