به روز شده:  12:38 گرينويچ - جمعه 11 سپتامبر 2009 - 20 شهریور 1388

با ادعاها در مورد تقلب در انتخابات چگونه برخورد شود؟

درحالی که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد که حامد کرزی با بدست آوردن 54 در صد آرا، با تفاوت زیاد، ازدیگرنامزدان پیشی گرفته است، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان، دستور داده است که آرای شماری از مراکز رای دهی که در مورد سلامت آنها تردید وجود دارد، بازشماری شود.

مسئولان این کمیسیون می گویند، "شواهد واضح و قناعت بخشی" وجود دارد که نشان می دهد در شماری از مراکز رای دهی، تخطی صورت گرفته است.

به گفته این مسئولان، آرای یک نامزد در برخی از مراکز رای دهی "بیش از حد زیاد" بوده و در مواردی هم، تمامی برگه های رای دهی یک مرکز انتخاباتی استفاده شده که این موضوع با توجه به میزان مشارکت مردم در انتخابات، خلاف پیش بینی های قبلی بوده است.

شما در این موارد ودیگر انواع تقلب چه فکر می کنید؟

به نظر شما، با موارد تقلب چگونه باید برخورد شود؟

داوود علی نجفی رئیس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که بازشماری آرای که درمورد سلامت آنها تردید وجود دارد، ممکن است دو تا سه ماه را در برگیرد.


آیا فکر می کنید که طولانی شدن مدت بازشماری آرا به شفافیت روند انتخابات کمک خواهد کرد یا اینکه این روند را پیچیده تر خواهد ساخت؟

برای گوش دادن به این برنامه اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


سئوالات ونظرات خود را می توانید هنگام پخش برنامه شامگاهی، با تماس با شماره تلفن


۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱


با ما در میان بگذارید.


همچنین می توانید با شماره

00447786208888 به ما پیامک یا SMS بفرستید.

یا هم می توانید نظرات و سوالات خود را به نشانی زیر به ما ایمل کنید.


dari@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.