اتحادیه اروپا: 'تخطی های انتخاباتی' افغانستان گسترده است

پرچم اتحادیه اروپا
Image caption پرچم اتحادیه اروپا

گروه نظارتی اتحادیه اروپا بر انتخابات افغانستان اعلام کرده که بررسی های آن از انتخابات بیست و نهم اسد/ مرداد افغانستان نشان می دهد که صندوق های رای به شکل گسترده ای با آرای غیرقانونی پر شده است.

ماموریت اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتخابات افغانستان (EU EOM) با انتشار اعلامیه ای گفته است، اعتراض های گسترده ای که نسبت به انتخابات افغانستان، به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات رسیده، می تواند آرای صدها مرکز رای دهی را در سراسر کشور تحت تاثیر قرار دهد.

ناظران اتحادیه اروپا نسبت به این اعتراض ها ابراز نگرانی کرده و گفته است که از درخواست کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در مورد دقت بیشتر در رسیدگی به این شکایات حمایت می کند.

کمیسیون انتخابات افغانستان روز گذشته نتایج 91 درصد آرای انتخابات را اعلام کرد که در آن حامد کرزی، رئیس جمهور کنونی افغانستان توانسته حدود پنجاه و چهار درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

اما این خبر، به شدت تحت شعاع ادعای تقلب در انتخابات قرار گرفته است. کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی دستور داده که آن عده از آرایی که نسبت به سلامت آنها تردید وجود دارد، بازشماری شود و سازمان ملل متحد نیز خواستار دقت بیشتر در بررسی ادعاهای تقلب و دستکاری در انتخابات شده است.

با این حال، حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان با انتشار اعلامیه ای از نتایج ابتدایی انتخابات استقبال کرده و از کمیسیون انتخابات افغانستان به خاطر حفظ "بی طرفی" در اجرای کارش قدردانی کرده است.

تخلفات

ماموریت نظارت اتحادیه اروپا بر انتخابات افغانستان که متشکل از هفتاد ناظر و تحلیل گر از بیست و پنج کشور جهان است، در اعلامیه خود نوشته است که صدها هزار رای به شکل غیرقانونی به صندوق ها ریخته شده است.

Image caption انتقال صندوق ها

این گروه نظارتی افزوده است که کمیسیون انتخابات افغانستان در شمارش آرا، این گونه آرا را نیز شامل کرده و آن را به مجموع آرای انتخابات افزوده است.

این گروه در اعلامیه خود نوشته است: "از آرای مجموع 18877 مرکز رای دهی که تا تاریخ شش سپتامبر شمار شده بود، در 2451 مرکز رای دهی، آرایی که به یک نامزد مشخص داده شده بود، بیش از 90 درصد را تشکیل می داد."

ناظران انتخاباتی اتحادیه اروپا همچنین گفته اند که آرای استفاده شده در 214 مرکز رای دهی، بیشتر از تعداد رای دهندگان در این مراکز بوده است.

این گروه ناظران تاکید کرده اند که آنها تا پایان بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات و اعلام نتایج نهایی انتخابات، در افغانستان حضور خواهند داشت.

بیش از دو هزار مورد شکایت در مورد رفتارهای خلاف در انتخابات افغانستان، به کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات رسیده که از این جمله، به گفته مقامات، حدود ششصد مورد آن جدی است و اگر ثابت شود، می تواند روی نتایج انتخابات تاثیر بگذارد.

برخی رسانه ها از قول مقامات غربی گزارش کرده اند که احتمال دارد تعداد مجموع آرایی که به اشکال غیرقانونی به صندوق های ریخته، بیش از یک میلیون رای باشد.

مطالب مرتبط