آغاز روند ابطال آرا انتخابات افغانستان

Image caption اتهام ققلب نسبت به حامد کرزی جدی تر شد

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان نسبت به ابطال برخی آرا مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آن کشور اقدام کرده است.

آرا ریخته شده در صندوق های 32 حوزه رای گیری در ولایات غزنی و پکتیکا باطل اعلام شده اند و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در برخی دیگر از حوزه ها دستور بازشماری آرا را داده است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان، که مورد حمایت سازمان ملل متحد قرار دارد، گفته است که وجود تقلب در برخی حوزه های رای گیری بارز و مشخص بوده است.

پیشتر،عبدالله عبدالله، رقیب عمده حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، گفته بود که نهاد برگزار کننده انتخابات تحت تاثیر رئیس جمهور حامد کرزی قرار دارد.

از سه هفته پیش و خاتمه رای گیری در دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از زمان سقوط رژیم طالبان، ادعاها و شکایت ها در مورد بروز تقلب در انتخابات رو به افزایش بوده است.

با اعلام نتایج شمارش 91 درصد از آرای ریخته شده به صندوق های اخذ رای، آقای کرزی بیش از پنجاه درصد آرا را به دست آورده است. به این ترتیب، با کسب اکثریت مطلق آرا توسط رئیس جمهوری کنونی، نیازی به برگزاری مرحله دوم انتخابات نخواهد بود.

در عین حال، قبل از آنکه نتایج نهایی انتخابات رسما اعلام و تایید شود، باید به صدها مورد شکایت از تقلب در انتخابات رسیدگی شود.

این نخستین بار است که دکتر عبدالله، ادعای وابستگی کمیسیون انتخابات به رقیب اصلی خود - حامد کرزی - را مطرح می کند.

آقای عبدالله گفت: "این (کمیسیون) اصلا مستقل نیست، از رئیس جمهور کرزی جانبداری می کند.

او افزود: "این (کمیسیون) فاسد بوده است و بدرفتاری های آن حالا زیاد شده. من فکر می کنم که این به سود کشور نیست که کسی که به تقلب گسترده دست زده، کشور را برای پنج سال دیگر رهبری کند."

اوایل این هفته، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، در نخستین واکنش خود نسبت به ادعای تقلب در انتخابات، گفت که کمیسیون انتخابات باید تمامی آرایی را که در مورد سلامت آنها تردید وجود دارد، بازشماری کند.

قرار بود نتایج نهایی انتخابات در ماه جاری اعلام شود، اما به نظر می رسد بررسی و رسیدگی به شکایات انتخاباتی، اعلام نتایج نهایی انتخابات را با تاخیر روبرو خواهد ساخت.

مطالب مرتبط