به روز شده:  12:48 گرينويچ - 13 سپتامبر 2009 - 22 شهریور 1388

جلال نورانی در برنامه خاطره ها و ترانه ها

جلال نورانی

از جلال نورانی به حیث بنیانگذار طنزمعاصر یاد میشود

جلال نورانی را می توان يکی از پايه گذاران طنزنويسی به مفهوم معاصر آن در افغانستان خواند.
جلال نورانی در سال 1327 خورشيدی در شهر کابل به دنيا آمده است. او پس از آموزش های دورهء ابتدايی و ليسه در شهر کابل از دانشکده حقوق دانشگاه کابل فارغ تحصیل شد.

او هنوز محصل فاکولته بود که در حلقات مطبوعاتی شهر کابل به حيث يک طنزنويس با استعداد شناخته شد. پخش نمايشنامه های طنزی جلال نورانی از رادیوی افغانستان در نخستين سال های دههء پنجاه آغاز شد و باعث شهرت او شد. او سپس عازم اتحاد شوروی شد و چند سال در آن جا به تحصیلات عالی ادامه داد.

در دههء شصست خورشيدی جلال نورانی طنز ها و ترجمه های از طنز هايش را به گونهء گزينه های مستقل منتشر کرد. از جمله«ای همو بيچاره گک اس» و «چه کنم عادتم شده» را میتوان نام برد.

او در اين سال ها طنز هايی را از منابع بلغاريايی ترجمه کرد که بعداً آن طنز ها زير نام «مربای مرچ» منتشر شدند. یکی از کار های برجسته نورانی ترجمهء کتاب «طنز هايی از چهار گوشهء جهان» است.

جلال نورانی پس از 18 سال زندگی در آسترالیا به وطن برگشته و در حال حاضر مشغول تدریس ادبیات دراماتیک، نمایشنامه نویسی و شخصیت سازی درنمایشنامه در دانشگاه کابل است. و همزمان کتاب هایش را نیز چاپ می کند.

برنامه را می توانید اینجا بشنوید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.