یک سرباز ناتو و یک سرباز افغان کشته شدند

سربازان ناتو در افغانستان
Image caption بیش از شصت و چهار هزار سرباز خارجی تحت امر ناتو در افغانستان می جنگد

نظامیان در شرق افغانستان اعلام کرده اند که یک سرباز ناتو و یک سرباز افغان در ولایت کنر کشته شده اند.

نیروهای ناتو در افغانستان می گوید یک سرباز آمریکایی این سازمان در شرق این کشور کشته شده است.

در یک اعلامیه این نیروها آمده که این سرباز روز پنجشنبه، ۱۰ سپتامبر، هنگام گشتزنی در شرق افغانستان کشته شد. ناتو در اعلامیه خود جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

ناتو پیشتر در یک اعلامیه دیگر خود گفته بود که یک سرباز این سازمان در پی آتش "دشمن" در شرق افغانستان کشته شد. اما ناتو محل دقیق این حادثه را مشخص نکرده است.

گزارشها از شرق افغانستان حاکی از آن است که شورشیان وابسته به گروه طالبان در ولایت کنر با نیروهای ناتو و افغان درگیر شده اند.

یک سخنگوی ناتو در شرق افغانستان ضمن تاکید بر این که طالبان مجبور به ترک محل درگیری شده اند، تایید کرد که یک سرباز ناتو کشته و دو سرباز دیگر زخمی شده اند.

یک مقام افغان هم در کنر تایید کرد که در این درگیری دست کم یک سرباز ارتش کشته و چهار سرباز دیگر زخمی شدند.

خبرنگار بی بی سی در منطقه می گوید محل درگیری در راه میان ولسوالیهای/فرمانداری های غازی آباد و ناری، از محلات ناامنی است که نیروهای ناتو و افغان بارها از این محل مورد حمله قرار گرفته اند.

Image caption کنر ناامن ترین ولایت در شرق افغانستان است

اخیراً در پی افزایش خشونت ها در جنوب و شرق افغانستان، چندین سرباز نیروهای تحت امر پیمان ناتو در این کشور کشته شدند.

ژنرال اریک ترمبلی، سخنگوی ناتو با اشاره به کشته شدن سرباز ناتو در شرق افغانستان گفته است که: "تلاشهای نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، خطرناک و پرچالش است، اما ما متعهد به کمک به ساختن افغانستانی امن و بهتر هستیم و به این تلاشهای خود ادامه می دهیم."

در یک تحول دیگر، نیروهای ناتو اعلام کرده اند که در عملیات مشترک با نیروهای افغان یک شبه نظامی وابسته به شبکه حقانی را در ولایت پکتیا بازداشت کرده اند.

بر اساس یک خبرنامه دیگر ناتو، این شبه نظامی در ولسوالی/فرمانداری وازه زدران در یک مجتمع مسکونی، بدون تبادل آتش بازداشت شد.

شبکه تحت امر جلال الدین حقانی، که بیشتر با نام خودش یاد می شود، بیشتر در مناطق جنوب شرقی افغانستان فعال است و شبه نظامیان مربوط به این شبکه در کنار دیگر گروههای شورشی علیه نیروهای بین المللی و افغان می جنگند.

رهبری این شبکه عمدتاً در دست سراج الدین حقانی، پسر جلال الدین حقانی است.

ناتو می گوید شبکه حقانی در ولایت پکتیا و ولایت های همجوار آن در حمل و نقل سلاح و مهمات به شورشیان نقش دارد.

مطالب مرتبط