نماینده آمریکا در افغانستان: وسط نتایج انتخابات نپرید

ریچارد هولبروک
Image caption آقای هولبروک از معترضان خواست که از خود خویشتن داری نشان دهند

نماینده آمریکا در افغانستان از معترضان انتخابات بیست و نهم اسد خواسته است که وسط نتایج انتخابات نپرند و از خود خویشتن داری نشان دهند.

شماری نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از جمله عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه و رقیب عمده حامد کرزی، رئیس جمهوری و دیگر نامزد انتخابات، گفته که در این انتخابات به صورت گسترده ای تقلب صورت گرفته است.

ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان به بی بی سی گفته است که به کمیسیون مستقل انتخابات این کشور اجازه داده شود که کار خود را در مورد شمارش آرا تکمیل کند.

کمیسیون انتخابات افغانستان تا حال ۹۱ درصد نتایج انتخابات را اعلام کرده است که بر اساس آن حامد کرزی بیش از ۵۴ درصد، عبدالله عبدالله ۲۸ درصد و رمضان بشردوست ۹ درصد آرا را به دست آورده اند.

آقای هولبروک گفته است که برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری گزینه ای دارای امکان موفقیت نیست.

اخیراً کمیسیون شکایات انتخاباتی دستور داد که آرای مشکوک بیش از ۸۰ مرکز رایگیری باطل اعلام شود. مسئولان این کمیسیون گفته اند که "مدارک واضح و قناعت بخش" در مورد تقلب در آرای این مراکز به دست آمده است.

تقریباً همه این آرا به نفع آقای کرزی به صندوق ها ریخته شده بوده است.

Image caption آقای عبدالله کمیسیون انتخابات را متهم به عدم رعایت بی طرفی کرده است

آقای هولبروک به تلویزیون بی بی سی گفته است که :"همه مردم افغانستان قادر به رای دادن نبودند، طوری که من پیش از این انتخابات بارها گفته ام، در غرب هم انتخابات کامل برگزار نمی شود، و برگزاری انتخابات در این شرایط کاری شجاعانه است و پیش از پریدن وسط نتایج انتخابات باید دید که چه اتفاق می افتد."

از آقای هولبروک پرسیده شد که زمانی که انتخابات در افغانستان در باتلاق فساد فرو می رود، نیروهای خارجی در این کشور دیگر برای چه می جنگند.

او در پاسخ گفت: "دشمنان ما افراد (عامل حملات) یازدهم سپتامبر هستند، افرادی که به ایالات متحده حمله کردند، به لندن حمله کردند، کسانی که تهدید مستقیم را متوجه ائتلاف غربی، پاکستان و افغانستان کردند. این ها هر کاری انجام می دهند، آنها می توانند میان کشورها در منطقه جنگ برافروزند."

او افزود: "به همین دلیل آن جا هستیم؛ و به دلیل هدف استراتژیک است که جوانان آمریکایی، بریتانیایی و دیگر کشورها، مردان و زنان جوان، زندگی خود را به خطر انداخته اند."

نماینده ویژه آمریکا به بی بی سی گفت: "من آن جا با نیروها بوده ام، چیزی را که آنها انجام می دهند، فوق العاده است، تحت شرایط بسیار دشوار. آنها می دانند که چرا آن جا هستند."

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا هم در اظهارات مشابهی گفته است که هنوز هم امکان تشکیل یک حکومت معتبر در افغانستان، که نمایانگر نظر مردم این کشور باشد وجود دارد.

مطالب مرتبط