کرزی: قتل سلطان منادی تحقیق شود

سلطان منادی
Image caption آقای منادی دانشجوی کارشناسی ارشد در آلمان بود و برای گذراندن تعطیلات به افغانستان آمده بود

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دستور داده است که در مورد قتل سلطان محمد منادی، خبرنگار افغان تحقیق شود و روزنامه نگاران افغان خواستار محاکمه عاملان قتل او شده اند.

سلطان منادی، خبرنگار نیویورک تایمز همراه با استفن فرل، همکار بریتانیایی اش پنجم سپتامبر هنگام سفر به محل حمله هوایی ناتو به نفتکش های ربوده شده از سوی طالبان در قندوز به آن محل سفرکرده بود.

آنها هنگام باز گشت از سوی طالبان گرفتار شدند او در عملیات نجات از سوی نیروهای ناتو روز نهم سپتامبر کشته شد، در حالی که آقای فرل در اثر همین عملیات زنده نجات یافت.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر رئیس جمهوری افغانستان منتشرشده، گفته شده که آقای کرزی در دیدار با مقامهای امنیتی افغان از آنها خواسته است که درمورد چگونگی کشته شدن آقای منادی تحقیق کنند.

سیامک هروی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت: "حامد کرزی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در جلسه امنیتی که امروز با اشتراک وزرای دفاع، داخله (کشور) و رئیس عمومی امنیت ملی برگزار شد، به مسئولان امنیتی هدایت داد (دستور داد) تا قضیه قتل سلطان محمد منادی را که اخیراً در عملیات نجات در ولایت قندوز به شهادت رسید، بررسی کنند و نتایج بررسی خود را هرچه زودتر به ریاست جمهوری ارائه کنند."

درخواست محاکمه عاملان قتل منادی

در همین حال شماری از نمایندگان نهادهای حامی خبرنگاران، نهادهای مدنی و حقوق بشری افغانستان در نشستی خواهان پی گیری جدی موضوع قتل سلطان منادی شدند.

شرکت کنندگان این نشست مدعی شدند که شواهد زیادی وجود دارد که این خبرنگار افغان در اثر شلیک کوماندوهای بریتانیایی کشته شده است. آنان از حکومت افغانستان و ناتو خواستند که چگونگی قتل او را پی گیری کنند و نتایج آن را در اختیار رسانه ها قرار دهند.

در این نشست از نمایندگان نیروهای ناتو مستقر در افغانستان هم دعوت شده بود تا در مورد چگونگی قتل این خبرنگارافغان توضیح دهند، اما کسی از سوی ناتو در این نشست حضور نیافت و تا حال در این مورد ابراز نظری هم نکرده است.

شرکت کنندگان این نشست با صدور اعلامیه ای از رئیس جمهوری افغانستان مصرانه خواستند که در تحقیقات چگونگی قتل آقای منادی ضمن شناسایی عاملان قتل او، نقش نیروهای بریتانیایی هم مشخص شود. آنان تاکید کرده اند که در نهایت عاملان قتل او باید به دادگاه کشانده شوند.

در این اعلامیه از وزارت خارجه افغانستان خواسته شده که پرونده قتل آقای منادی را از مجاری دیپلماتیک با کشورهایی که نیروهای نظامی آنها در عملیات نجات این دو خبرنگار شرکت داشتند در میان بگذارد.

امضا کنندگان این اعلامیه از حکومت افغانستان و سازمان ملل نیز خواسته اند که زمینه های لازم را برای پرداخت غرامت و مواظبت از خانواده سلطان منادی از مجراهای ملی و بین المللی فراهم کنند.

مراجعه دادگاههای بین المللی؟

اعضای کانونهای روزنامه نگاری، نهادهای مدنی و مدافعان حقوق بشر که این اعلامیه را امضا کرده اند، هشدار داده اند که اگر به خواستهای آنها در این مورد توجه نشود، آنها به دادگاههای بین المللی مراجعه خواهند کرد.

شرکت کنندگان این نشست از روزنامه نگاران سراسر جهان، به ویژه مردم و روزنامه نگاران برتیانیایی خواستند که از خواست آنها حمایت کنند.

در همین حال روزنامه نگاران ولایت غزنی، در جنوب افغانستان هم در نشستی دیگر قتل سلطان منادی را تقبیح کردند و از وضعیت بد کار روزنامه نگاری در مناطق ناامن ابراز نگرانی کردند.

سلطان منادی، متولد ۱۳۵۴ خورشیدی و فارغ التحصیل دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه کابل بود. او اوائل سال ۲۰۰۹ میلادی برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد به آلمان رفته بود.

او اخیراً برای دیدار با خانواده خود به افغانستان آمد و به درخواست روزنامه نیویورک تایمز برای تهیه گزارش به قندوز سفر کرد.

منادی پیش از این هم از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶ میلادی با نیویورک تایمز کار کرده بود. او همچنین با برخی رسانه های محلی در کابل هم همکاری داشت.

پیش از این رسانه های داخلی افغانستان علیه قتل آقای منادی واکنش های تندی نشان داده بودند. این رسانه ها و اتحادیه های صنفی روزنامه نگاران در افغانستان خواستار تحقیق در مورد قتل او شده بودند.

آنها از نیروهای ناتو به شدت انتقاد کرده اند که چرا جسد آقای منادی را پس از عملیات نجات در محل درگیری با ربایندگان او رها کرده بودند.

پاسخ ناتو

نیروهای ناتو در پاسخ به این انتقاد امروز در اعلامیه گفت است که آنان در عملیات نجات آقای منادی و استفن فرل، همکار بریتانیایی او با شورشیان درگیر شدند.

بر اساس این اعلامیه، نیروهای ناتو پس از نجات استفن فرل و مشخص شدن مرگ آقای منادی، برای جلوگیری از تلفات بیشتر محل درگیری را ترک کردند.

ناتو در این اعلامیه خود گفته است که یک سرباز ناتو نیز در جریان این درگیری کشته شد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست