برنامه جدید واکسن ضد فلج کودکان در افغانستان

قطره ضد فلج
Image caption افغانستان هنوز از بیماری فلج کودکان رنج می برد

وزارت صحت/بهداشت افغانستان و سازمان ملل متحد دور تازه ای از واکسن کودکان در برابر بیماری فلج (پولیو) را در هشت ولایت این کشور آغاز کرده اند.

انتظار می رود در این دور، بیش از یک میلیون کودک زیر پنج سال در ولایات جنوبی، جنوب شرقی، غربی و شرقی افغانستان در برابر پولیو واکسن شوند.

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل می گوید، این برنامه به دنبال آن اجرا می شود که مسئولان بهداشت، از یک مورد تازه پولیو در غرب افغانستان گزارش دادند.

افغانستان یکی از چهار کشور جهان است که هنوز بیماری فلج کودکان در آن وجود دارد. کشورهای هند، پاکستان و نیجریه، دیگر کشورهای هستند که هنوز این بیماری در آن ریشه کن نشده است.

مسئولان می گویند، در جریان یک سال اخیر، چهار برنامه سراسری مایه کوبی فلج کودکان در افغانستان به اجرا گذاشته شده که حدود هفت و نیم میلیون کودک را تحت پوشش قرار داده است، با این حال، آماری که در مورد فلج کودکان در افغانستان تا آگوست/اوت 2009 گزارش شد، به بیست مورد می رسد.

مشکلات و چالشها

سازمان ملل متحد می گوید در دوره تازه واکسن کودکان در برابر بیماری فلج، ولایات غور، فراه، ارزگان، هلمند، قندهار، خوست، کنر و ننگرهار را تحت پوشش قرار می دهند.

این ولایات از جمله نا امن ترین مناطق افغانستان بوده است که در شماری از آنها گروه های مسلح مخالف دولت از نفوذ زیادی برخوردارند.

مسئولان سازمان ملل متحد، در مواردی، یکی از دلایل موجودیت بیماری فلج کودکان در افغانستان را نا امنی در جنوب و شرق این کشور می دانند، جایی که کارمندان بهداشت دسترسی لازم به تمامی خانواده ها و کودکان را ندارند تا آنها را در برابر پولیو واکسن کنند.

سازمان ملل متحد می گوید، در برنامه جدید مایه کوبی فلج کودکان که به مناسبت بیست و یکم سپتامبر، روز جهانی صلح اجرا می شود، بیش از پانزده هزار کارمند صحی تلاش خواهند کرد تا به تمامی خانه ها در محلات تحت پوشش رفته و کودکان را در برابر بیماری فلج کودکان واکسن کنند.

سال گذشته، براساس آماری که سازمان ملل متحد منتشر کرد، بیش از دو هزار کودک افغان در ولایات جنوبی این کشور، به دلیل مشکلات امنیتی و ممانعت طالبان، از دریافت واکسن ضد فلج باز ماندند.

در حالی که سازمان ملل متحد پیش از این تعهد کرده بود که بیماری فلج کودکان را تا پایان سال 2008 در افغانستان ریشه کن خواهد کرد، اما در همین سال، موارد ابتلا به بیماری فلج در میان کودکان به سی و یک مورد افزایش یافت.

وزارت صحت افغانستان و سازمان ملل متحد هنوز قادر نشده اند پیش بینی کنند که بیماری فلج کودکان چه زمانی در افغانستان ریشه کن خواهد شد، اما این سازمان از وزارت صحت افغانستان و نهادهای فعال در این عرصه خواسته است که تلاشهای خود را دو برابر کنند تا اطمینان حاصل شود که هر کودک زیر پنج سال در افغانستان، واکسن ضد بیماری فلج دریافت کرده است.

مطالب مرتبط