مجلس سنا: آزادی کامبخش مغایر ارزشهای اسلامی بود

Image caption کامبخش پیش از بازداشت دانشجوی رشته روزنامه نگاری و نویسنده روزنامه جهان نو در بلخ بود

مجلس سنای افغانستان نسبت به آزادی پرویز کامبخش روزنامه نگار افغان که به فرمان کرزی از زندان رها شد واکنش نشان داده و آن را "مغایر ارزش های اسلامی" خوانده است.

آقای کامبخش در سال ۱۳۸۶ خورشیدی در ارتباط با تکثیر یک مقاله ای که "کفرآمیز" خوانده شد، بازداشت شد و به اتهام "اهانت به مقدسات دینی" ابتدا به اعدام و پس از آن به ۲۰ سال زندان محکوم شده بود. او اخیراً با فرمان عفو رئیس جمهوری افغانستان آزاد شد.

مجلس سنا در قطعنامه ای که به امضای صبغت الله مجددی، رئیس پرنفوذ این مجلس رسیده، آقای کامبخش را "مرتد" خوانده و تاکید کرده که او باید " به جرم اهانت به مقدسات اسلامی" مجازات می شد.

قطعنامه همچنین افزوده که اعضای مجلس سنا "از این گونه تعرضات و تجاوزات به مقدسات دینی سخت ناخشنودند". در قطنامه سنای افغانستان تاکید شده که چنین افرادی باید به "اشد مجازات" برسند.

اعضای مجلس سنا به حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان "اکیداً توصیه" کرده که "به فرمایش های دشمنان اسلام" کسانی را که به عقاید اسلامی آسیب می رسانند، عفو نکند و "پرویز کامبخش و امثالهم" را باید به "جزای اعمال شان می رساند.

محمد عارف سروری، نائب دوم مجلس سنا گفت که این مجلس به دلیل این که در آینده افراد دیگر اهانت به اسلام نکنند، تاکید به مجازات آقای کامبخش کرده است.

در قطعنامه این مجلس آمده که آقای کامبخش با "همکاری سازماهای ضد اسلامی" آزاد شده و در جارج از کشور "تحت حمایت آنان" قرار گرفته است.

Image caption زندانی شدن کامبخش با واکنشهای زیادی به همراه بود

مجلس سنای افغانستان همچنین در قطعنامه خود گفته است که افرادی که به پیامبر اسلام و مقدسات اسلامی اهانت می کنند، نباید مورد حمایت کشورها و سازمانهای مختلف قرار گیرند.

اما آزادی آقای کامبخش با استقبال نهادهای مدافع روزنامه نگاران در داخل و خارج از افغانستان مواجه شد.

رحیم الله سمندر، رئیس "انجمن آزاد خبرنگاران افغانستان"، که برای رهایی کامبخش تلاش کرده می گوید آقای کامبخش بی گناه بود و اقدام حکومت در آزادی او بجا بوده است.

آقای سمندر گفت کامبخش نویسنده و تائید کننده مقاله نبوده و او بر اساس توطئه های برخی از محافل تندرو در محاکم نویسنده مقاله معرفی شده است.

رئیس انجمن آزاد خبرنگاران افغانستان گفت که در رهایی آقای کامبخش افزون بر نهادهای مدنی داخلی، برخی از نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران کشورهای اسلامی نیز سهم داشته اند.

آقای کامبخش در سال ۱۳۸۶ خورشیدی در شهر مزار مزار شریف، در شمال افغانستان بازداشت شد و دادگاه ابتدایی او را به اعدام محکوم کرد.

سال گذشته، دادگاه استیناف/تجدید نظر در کابل او را به ۲۰ سال زندان محکوم کرد و این حکم در ماه مارس امسال، از سوی دادگاه عالی افغانستان نیز تائید شد.

اتهام مطرح شده علیه پرویز کامبخش، پخش یک مقاله "کفرآمیز" در میان دوستان خود در دانشگاه بلخ بود. موضوع این مقاله در مورد جایگاه زن در اسلام بوده است.

آقای کامبخش پس از آزادی از زندان چند روز در کابل بوده و پس از آن به خارج از کشور رفت. او در حال حاضر در خارج از افغانستان به سر می برد.

سرور دانش، وزیر عدلیه (دادگستری) افغانستان پس از آزادی آقای کامبخش به بی بی سی گفته بود که آقای کرزی فرمان عفو او را در پی دریافت تقاضاهای متعدد در مورد رهایی او، صادر کرد.