توضیحات ناتو و واکنش طالبان در مورد قتل منادی

سلطان منادی
Image caption قتل آقای منادی واکنش های گسترده نهادهای رسانه ای، حقوقی و مدنی افغانستان را برانگیخت

نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف در نخستین ابراز نظر آشکار خود در باره قتل سلطان منادی گفته اند که آنان به دلیل آتشباری شدید شورشیان مجبور به ترک محل شدند.

سلطان محمد منادی، خبرنگار افغان نیویورک تایمز، که به همراه استفن فارل، همکار بریتانیایی اش از سوی طالبان ربوده شده بود، در پنجم سپتامبر در عملیات نجات در ولایت قندوز، در شمال افغانستان کشته شد.

قتل آقای منادی در محافل رسانه ای، حقوقی و مدنی افغانستان واکنش گسترده و تندی را در پی داشته است. نیروهای آیساف در بیانیه ای گفته اند که برای آزادی سلطان منادی و استفن فارل عملیات گسترده ای توسط نیروهای افغان و آیساف انجام شد.

آیساف گفته است که در جریان این عملیات در محلی که این دو خبرنگار ربوده شده نگهداری می شدند درگیری شدیدی میان شورشیان و نیروهای نظامی به وقوع پیوست و در آغاز تبادل آتش، یک سرباز بریتانیایی در نزدیکی هلیکوپتر نظامی که از آن خارج شده بود، کشته شد.

در این بیانیه آمده است: "پس از آن نیروهای آیساف استفن فارل را پیدا کردند و کشته شدن آقای منادی تائید شد."

نیروهای آیساف همچنین گفته اند که سربازان آنها پس از آن تحت آتشباری شدید شورشیان برای جلوگیری از تلفات بیشتر مجبور شدند که از صحنه خارج شوند.

Image caption سلطان منادی (راست) و استفن فارل (چپ) برای نیویورک تایمز کار می کردند

در بیانیه آیساف گفته نشده که آقای منادی در اثر شلیک شورشیان طالبان کشته شد یا از سوی سربازان آیساف هدف قرار گرفت.

در همین حال طالبان نیز با انتشار خبرنامه ای نیروهای بریتانیایی را مسئول قتل آقای منادی خوانده اند. اما آنان مسئولیت ربودن این خبرنگار افغان و آقای فارل را، که دو هفته پیش در ولایت قندوز ربوده شدند، تا کنون به دوش نگرفته اند. در خبرنامه طالبان آمده است که هدف نیروهای بریتانیایی از کشتن آقای منادی این بوده تا خشم خبرنگاران افغان علیه طالبان برانگیحته شود.

اتحادیه های خبرنگاران افغان پس از قتل آقای منادی از تمام رسانه های محلی و خارجی خواسته بودند که برای سه روز انتشار و پخش اخبار مربوط به طالبان را تحریم کنند.

نیروهای آیساف و طالبان، هر دو در بیانیه های شان از کشته شدن سلطان احمد منادی ابراز تاسف کرده اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست