حقوق تازه برای زندانیان افغان

پایگاه بگرام
Image caption هم اکنون حدود 600 نفر در این بازداشتگاه نگاهداری می شوند

پنتاگون می گوید بعضی از 600 زندانی در پایگاه هوایی بگرام در افغانستان که تحت کنترل آمریکاست از حق به چالش گرفتن بازداشت خود برخوردار خواهند شد.

برایان ویتمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که این بازداشتی ها اجازه خواهند یافت برای اعتراض به بازداشت خود به یک هیات داوری مراجعه کنند.

او به گزارشگران گفت که زندانی ها در جریان این فرآیند از کمک "نمایندگان شخصی" برخودار خواهند شد.

دولت اوباما در حال بازبینی سیاست های مربوط به بازداشتی ها بوده است.

رئیس جمهوری آمریکا پس از به عهده گرفتن زمام امور در ماه ژانویه قول داد که زندان ارتش آمریکا واقع در خلیج گوانتانامو را تعطیل کند.

آقای ویتمن گفت: "این یک فرآیند بازبینی است که اجازه می دهد افراد به طور متناوب به یک هیات مراجعه کنند تا فرصت اعتراض به بازداشت خود را داشته باشند."

وی گفت که "نمایندگان شخصی" زندانی را "در مسیر فرآیند اداری برای جمع آوری بیانیه شاهدان" راهنمایی می کند.

آقای ویتمن افزود که آمریکا قبلا از همین فرآیند در عراق استفاده کرده است.

او گفت که این شیوه به مقام های آمریکایی در آنجا کمک کرد "جمعیت بازداشتی ها را مدیریت کنند و در نهایت با اطمینان از اینکه فقط آنهایی را نگاه می داریم که جدی ترین تهدید به حساب می آیند، از جمعیت بازداشتی ها بکاهند."

بگرام، در شمال کابل، از زمان سقوط رژیم طالبان در سال 2001 در اختیار نیروهای ائتلافی تحت فرماندهی آمریکا بوده است.

زندانی که در این پایگاه وجود دارد عمده ترین محل نگهداری افرادی است که توسط نیروهای آمریکایی و ائتلافی در افغانستان دستگیر می شوند.

وزارت دادگستری آمریکا پیشتر در سال جاری گفت که حدود 600 نفر از جمله مظنونان افغانی و غیرافغانی عضویت در القاعده در بگرام نگهداری می شوند.

زندانیان بگرام از ماه ژوئیه با خودداری از ترک سلول هایشان یا دیدار با اعضای خانواده هایشان و مقام های صلیب سرخ، نسبت به ادامه بازداشت خود اعتراض کرده اند.

مطالب مرتبط