تنش لفظی مقام های سازمان ملل برسر نتایج انتخابات افغانستان

کای آیدی
Image caption کای آیدی خواستار باز شماری بخشی از آراء است اما معاون آمریکایی او بر باز شماری تمامی آراء تاکید دارد

براساس برخی گزارشها، کای آیده فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، معاون آمریکایی اش را دستور داده است که از افغانستان خارج شود.

روزنامه تایمز چاپ لندن نوشته است که این رویداد پس از مشاجره آقای آیده با پیتر گالبرایت بر سر بازشماری آرای انتخابات افغانستان روی داده است.

آقای گالبرایت که دوست نزدیک ریچارد هالبروک فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان به شمار می رود، خواستار بازشماری مجموعه آرای انتخابات افغانستان به دلیل شکایات انتخاباتی شده است در حالی که کای آیده طرفدار بازشماری بخشی از آرا انتخابات است.

روزنامه تایمز نوشته است که این امر حکایت از اختلافات عمیق بین اعضای جامعه بین المللی بر سر وضعیت افغانستان دارد که می تواند تهدیدی برای ثبات در این کشور باشد.

نظیف الله سالارزی یکی از سخنگویان نمایندگی سازمان ملل در کابل با آنکه تنش لفظی بین کای آیده و معاونش را رد نکرد، گفت که آقای گالبرایت برای یک ماموریت به نیویورک رفته است.

آقای سالارزی افزود، پیتر گالبریت در اجلاس سازمان ملل متحد همراه با آقای آیده در نیویورک خواهد بود تا گزارش نهایی یوناما در مورد افغانستان را به دبیر کل سازمان ملل بدهد و بعد از آن نیز بر سر ماموریتش به افغانستان باز خواهد گشت.

سخنگوی دفتر یوناما درکابل به بی بی سی گفت، انتخابات افغانستان بسیار پیچیده است و این پیچیدگی سبب اختلاف نظر هایی در حلقات/سطوح مختلف شده، از جمله در یوناما.

آقای سالارزی تاکید کرد که تلاش یوناما بر این است که نتایج انتخابات افغانستان باید شفاف و برای همه قابل قبول باشد. به گفته آقای سالارزی مسئولان یوناما در کابل نیز تلاش می کنند تا به این روند کمک کنند.

سخنگوی سازمان ملل متحد در کابل گفت این بحث ها و اخلاف نظرها هر چه باشد، تصمیم نهایی در مورد انتخابات و نتایج آن در صلاحیت کمیسیون انتخابات است.

براساس قانون انتخابات افغانستان، اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، از سوی سازمان ملل متحد تعیین می شوند. در این صورت آیا این کمیسیون می تواند از تاثیرات چنین اختلاف نظر هایی به دور باشد؟

سوال اساسی این است که صلاحیت های کمیسیون رسیدگی به شکایات در چه حدی است؟ آیا کمیسیون رسیدگی به شکایات می تواند به کمیسیون انتخابات دستور دهد که چه مقدار از آراء را باز شماری کند یا نکند؟

داوود علی نجفی دبیر دبیرخانه کمیسیون انتخابات در پاسخ به این سوال می گوید، جواب روشنی در این مورد وجود ندارد و این مساله یکی از تعارضاتی است که در قانون انتخابات افغانستان وجود دارد.

در چنین وضعیتی با توجه به شکایات متعددی که در مورد انتخابات افغانستان وجود دارد، به نظر می رسد که اختلاف نظر بین مقام های جامعه جهانی و نبود روشنی لازم در قانون انتخابات افغانستان، بررسی شکایت های انتخاباتی و در نهایت تصمیم گیری در مورد نتیجه نهایی را دشوار تر کند.

مطالب مرتبط