به روز شده:  13:27 گرينويچ - سه شنبه 15 سپتامبر 2009 - 24 شهریور 1388

وحید قیومی، مهمان برنامه استودیوی شماره هفت

وحید قیومی

وحید قیومی اساسات موسیقی غربی و نواختن پیانو و اکوردیون را در کورس های موسیقی معارف که استادان اتریشی تدریس میکردند، آموخت

این هفته در برنامه ی استودیوی شماره هفت از وحید قیومی، نویسنده آواز خوان و آهنگساز افغان دعوت نموده ایم تا به پرسش های شما شنونده جواب بدهد.

وحید قیومی در کابل دیده به جهان گشود، در لیسه استقلال درس خواند، سپس به دانشگاه کابل رفت و پس از گرفتن دپلوم ادبیات، دوباره به لیسه استقلال برگشت و به کار و تدریس زبان و ادبیات دری پرداخت.

وحید که از آوان کودکی به نوشتن و کار های ژورنالیستی علاقه داشت، برای برنامه هایی رادیو، مجلات و روزنامه ها شعر، طنز، مقاله و داستان کوتاه مینوشت. پس از مدتی کار تدریس در لیسه استقلال را کنار گذاشت، به رادیو افغانستان رفت و چند سالی در آنجا بحیث مدیر عمومی نشرات خاص و مدیر عمومی برنامه های سیاسی و اجتماع کار کرد.

وی مدتی در روزنامه پیام و بعد از آن در وزارت امور خارجه مشغول کار شد و در همانجا انستیتوت دپلوماسی را نیز به پایان رسانید.

این هنرمند از کودکی به شنیدن موسیقی و آواز خوانی علاقه داشت و آهنگ های آواز خوان های مشهور افغان را به آسانی یاد می گرفت و می خواند. بیشتر ترانه های اطفال را در رادیو کابل آن وقت او سروده است.

قیومی اساسات موسیقی غربی و نواختن پیانو و اکوردیون را در کورس های موسیقی معارف که استادان اتریشی تدریس میکردند، آموخت و اساسات موسیقی شرقی را در کورس های موسیقی ریاست کلتور و وزارت مطبوعات فرا گرفت.

وحید قیومی از کودکی به شنیدن موسیقی و آواز خوانی علاقه داشت و آهنگ های آواز خوان های مشهور افغان را به آسانی یاد می گرفت و می خواند. بیشتر ترانه های اطفال را در رادیو کابل آن وقت او سروده است.

وحید قیومی که آوازخوانی را در کودکی آغاز کرده بود، در جوانی ترک کرد و تنها زمانی که محصل دانشگاه کابل بود، کنسرت ها و محافل هنری دانشگاه کابل را تنظیم و رهبری میکرد.

درحال حاضر وحید قیومی درسویس به کارهای ژورنالیستی و تدریس زبان های دری و فرانسوی مشغول است.

برای گوش دادن به این برنامه اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شیوه تماس با ما:

تلفون: 00442078360331 (فقط هنگام پخش برنامه)

پیامک: SMS) 00447786208888)

ایمیل: dari@bbc.co.uk

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.