نیاز به بازشماری بخشی از آرای انتخابات افغانستان

یک کارمند انتخاباتی در افغانستان
Image caption انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با ادعاهای تقلب روبرو بوده است

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید حاضر است براساس درخواست کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، بخشی از آرای انتخابات را بازشماری کند.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، براساس قانون اجازه دارد تا به ابطال و یا هم بازشماری آرای انتخابات حکم کند.

ساعتی پیش از این اظهارات، یک مقام ارشد کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفته بود که به دلیل موجودیت شواهدی در مورد تقلب در انتخابات بیست و نهم اسد / مرداد، آرای ده درصد از محلات انتخاباتی نیاز به بازشماری دارد.

گرانت کپن، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که در مورد سلامت آرای حدود دو هزار و پانصد محل انتخاباتی در این کشور، تردید وجود دارد.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پیش از این نیز آرای هشتاد و سه مرکز انتخاباتی را در ولایات غزنی، پکتیکا و قندهار، به دلیل وجود شواهدی در مورد تقلب در این مراکز، باطل اعلام کرده بود.

این کمیسیون می گوید، "مدارک واضح و قناعت بخشی" در مورد تقلب در برخی از مراکز رای دهی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به دست آورده است.

دور دوم؟

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در حالی به بازشماری آرای ده درصد از محلات انتخاباتی افغانستان تاکید می کند که نتایج 95 درصد از آرای شمرده شده، حامد کرزی، رئیس جمهوری کنونی افغانستان را در صدر قرار داده است.

آقای کرزی حدود 54 درصد آرا را تا حالا بدست آورده، در حالی که عبدالله عبدالله، رقیب عمده ای او در انتخابات، با دریافت حدود 28 درصد کل آرا، در جایگاه دوم قرار دارد.

ناظران می گویند، اگر ادعای تقلب در آرای که در مورد سلامت آن تردید وجود دارد ثابت شود، احتمالا آرای نامزدهای انتخابات، از جمله دو رقیب اصلی - حامد کرزی و عبدالله عبدالله - نیز کاهش خواهد یافت.

براساس قانون انتخابات افغانستان کمیسیون انتخابات مکلف است در مراکزی که آرای آن باطل اعلام می شود، دوباره انتخابات برگزار کند.

اما اگر باز شماری آرای ده درصد از محلات انتخابات به حدی بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد که هیچ یکی از نامزدها نتوانند حداقل 50 درصد آراء به علاوه یک رای را از آن خود کنند، در این صورت انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

نزدیک به یک ماه از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می گذرد، اما ادعاهای تقلب در انتخابات هنوز به درستی بررسی نشده و انتظار می رود نتایج نهایی انتخابات که قرار بود در اواسط ماه سپتامبر اعلام شود، تا هفته ها به تاخیر افتد.

مطالب مرتبط