هشدار در مورد تغییرات اقلیمی در افغانستان

تغییرات اقلیمی

اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان هشدار داده که این کشور در معرض تغییرات اقلیمی قرار گرفته است.

از بین رفتن بخش بزرگی از جنگل ها و پوشش سبز زمین، استفاده از مواد سوختی دود زا، و استخراج خودسر و غیر فنی معادن، از دلایل ایجاد این تغییرات شناسایی شده است.

مسئولان اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان که به مناسبت هفته جهانی تغییرات اقلیمی صحبت می کردند، ارتقای سطح آگاهی مردم را مهمترین راه جلوگیری از افزایش حرارت زمین و تغییرات جوی خواندند.

با آنکه افغانستان هنوز با صنعتی شدن فاصله زیادی دارد اما به گفته مسئولان، این کشور نیز مانند کشورهای بزرگ صنعتی با تهدید تغییرات جوی روبروست.

نگرانی

خشک شدن برخی از رودخانه ها، آب شدن زود هنگام برف و یخ بندان، زمستان های گرم و بی برف، باران های بی موقع تابستانی و ده ها مورد دیگر از جمله علایم تغییرات جوی به حساب آمده اند.

بخش زراعتی/ کشاورزی افغانستان ظرف سالهای اخیر به شدت آسیب دیده و این موضوع به نگرانی فعالان محیط زیست بدل شده است.

در حال حاضر بخش بزرگی از زمین های زراعتی، علفچرها و در مجموع پوشش سبز زمین در افغانستان، به دلایل مختلف به زمین های خشک و بی آب و علف بدل شده و یا در آن ساختمان های مسکونی اعمار شده است.

قطع خود سر جنگل ها به منظور تامین انرژی و قاچاق چوب به خارج از افغانستان از دلایل دیگر عوامل بدتر شدن محیط زیست در این کشور خوانده شده است.

مرگ و میر ناشی از هوای آلوده

در حال حاضر محیط زیست در شهرهای بزرگ افغانستان به ویژه کابل به حدی آلوده است که نظر به آمار وزارت صحت، سالانه بیش از سه هزار نفر به دلیل بیماری های تنفسی ناشی از هوای آلوده جان خود را از دست می دهند.

مسئولان اداره محیط زیست افغانستان می گویند یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از تغییرات اقلیمی و کمک به محیط زیست، بلند بردن آگاهی مردم در مورد اهمیت فضای سبز و هوای پاک است.

این اداره می گوید تلاش های آنها برای رساندن این پیام به مردم آغاز شده و قرار است برنامه های گسترده ای در این مورد از طریق رسانه ها، ملاهای مساجد و گروه های تبلیغاتی به اجرا گذاشته شود.

اداره حفاظت از محیط زیست قبلا نیز برنامه هایی را برای جلو گیری از آلودگی هوا در کابل به اجرا گذاشته است. منع استفاده از چوب و دیگر مواد دود زا در نانوایی ها و حمام های عمومی شهر، از جمله این برنامه ها است.

اما تراکم جمعیت در شهرها و کمبود امکانات شهرداری ها برای مراقبت از پارک ها و اماکن عمومی سبب شده است این اقدامات نیز تاثیر چندانی در بهبود وضعیت نداشته باشد.

عوامل آلودگی هوا

نبود برق و گاز لوله کشی شده در شهرهای افغانستان سبب شده است که مردم در زمستانها برای گرم کردن خانه های خود از چوب، ذغال سنگ و دیگر مواد دود زا استفاده کنند.

انبوهی از ماشین ها و خودرو های کهنه از دیگر عوامل آلودگی هوا در شهرهای افغانستان است. از سوی دیگر بنزینی که از کشور های همسایه، ایران، پاکستان و روسیه وارد افغانستان می شود نیز کیفیت استاندارد ندارد و استفاده از این بنزین در ماشین ها و خودرو های شهر سبب آلودگی هوا می شود.

به نظر می رسد که حل مشکل آلودگی هوا در افغانستان، نیاز به اقدامات همه جانبه و بسیار جدی تر دارد اما ظاهرا دولت افغانستان در حال حاضر قادر به اجرای برنامه هایی که بتواند این مشکل را حل کند نیست.