تردید در مورد سلامت یک و نیم میلیون رای انتخابات افغانستان

شمارش آرا
Image caption شمارش آرا

گروه نظارتی اتحادیه اروپا بر انتخابات افغانستان اعلام کرده که سلامت یک و نیم میلیون رای ریخته شده به صندوق ها در انتخابات ریاست جمهوری این کشور با شک و تردید روبروست.

دیمیترا لوانو، معاون این گروه نظارتی به بی بی سی گفت که بخش اعظمی از این آرا به نفع حامد کرزی، رئیس جمهور کنونی افغانستان به صندوق ها ریخته شده است.

تخمین می شود که حدود شش میلیون نفر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کرده اند.

گروه نظارتی اتحادیه اروپا نسبت به ادعاهای تقلب در انتخابات به شدت ابراز نگرانی کرده و از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی خواسته که این ادعاها را با دقت بررسی کند.

با اعلام نتایج 95 درصد آرای شمارش شده از انتخابات، حامد کرزی، حدود پنجاه و چهار درصد رای بدست آورده و از نزدیک ترین رقیب انتخاباتی اش - عبدالله عبدالله - پیشی گرفته است.

آراء 'مشکوک'

خانم لوانو، معاون گروه نظارتی اتحادیه اروپا بر انتخابات افغانستان می گوید، از مجموع یک و نیم میلیون آرای که در مورد آنها شک و تردید وجود دارد، 1.1 میلیون آن به نفع حامد کرزی، رئیس جمهور کنونی افغانستان به صندوق ها ریخته شده است.

خانم لوانو همچنین گفت سه صد هزار رای دیگر به نفع عبدالله عبدالله، رقیب اصلی آقای کرزی و 92 هزار رای دیگر نیز به نفع رمضان بشردوست، که در جایگاه سوم قرار دارد، به صندوقها ریخته شده است.

Image caption اتحادیه اروپا می گوید، بیشتر این آرا به نفع آقای کرزی به صندوق ها ریخته شده

ناظران اتحادیه اروپا که یک گروه هفتاد نفری از بیست و پنج کشور جهان است، از کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی خواسته است که به ادعاها در مورد تقلب در انتخابات به شکل جدی رسیدگی کند.

این اظهارات در پی آن مطرح می شود که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، دستور داد، ده درصد از آرای محلات رای گیری در انتخابات بیست و نهم اسد / مرداد، به دلیل موجودیت شواهدی در مورد تقلب در آن، بازشماری شود.

این کمیسیون می گوید، در مورد سلامت آرایی که در دو هزار و پانصد محل رای دهی به صندوق ها ریخته شده، تردید وجود دارد.

مقامات می گویند، بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات، احتمالا چندین هفته دیگر را نیز در بر خواهد گرفت.

مطالب مرتبط