اوباما: برنامه اعزام فوری نیروی کمکی به افغانستان را ندارم

Image caption اوباما بر نابود کردن شبکه القاعده تاکید دارد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان به سرعت تصمیم نخواهد گرفت. کنگره آمریکا که تحت کنترل حزب دموکرات است با تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان مخالف است.

این درحالیست که دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا اعلام کرده که احتمالا به هزاران نیروهای بیشتر برای شکست طالبان و برقراری ثبات در افغانستان نیاز است.

انتظار می رود که ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در افغانستان، به زودی درخواست مشابه ای را پس از ارائه گزارشی محرمانه از اوضاع افغانستان به کاخ سفید و کنگره، مطرح کند.

اما مقام های ارشد حزب دموکرات در کنگره آمریکا با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان مخالفند و این کار را غیرضروری می دانند.

سناتور دموکرات کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، از باراک اوباما خواسته است که بجای اعزام سربازان بیشتر، روند آموزش نیروهای ارتش و پلیس افغانستان را تسریع کند.

سناتور فاینستاین، رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنا، می گوید که استراتژی دولت اوباما در قبال افغانستان به اندازه کافی روشن نیست.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه (16 سپتامبر) گفت که تصمیم فوری در مورد تخصیص "منابع" به افغانستان نخواهد گرفت.

دولت اوباما هم اکنون در تلاش است که جزئیات بیشتری از استراتژی خود در قبال افغانستان و پاکستان را به کنگره تحت کنترل دموکرات ها ارائه کند.

Image caption تا پایان سال میلادی جاری آمریکا حدود 68 هزار سرباز در افغانستان خواهد داشت

کاخ سفید در پیش نویس سندی که به رسانه های گروهی درز کرده، هدف اصلی خود در افغانستان و پاکستان را مختل، متلاشی و نابود کردن کامل شبکه القاعده توصیف کرده است.

در این سند همچنین بر تقویت ارتش افغانستان و آموزش ارتش پاکستان برای مبارزه با شورشیان طالبان تاکید شده است.

کاخ سفید در این سند سه صفحه ای نوشته است که تا ماه مارس سال 2010 میلادی در مورد اوضاع افغانستان و پاکستان به کنگره گزارشی جامع تحویل خواهد داد.

بنا بر دستور قبلی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، این کشور تا پایان سال میلادی جاری نیروهایش در افغانستان را به حداقل 68 هزار نفر افزایش خواهد داد.

محافظه کاران در آمریکا از جمله سیاستمدارانی مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین، این تعداد نیرو را کافی نمی دانند.

آن ها از باراک اوباما خواسته اند که حضور نظامی آمریکا در افغانستان را تقویت کند و تسلیم فشارهای اعضای حزب دموکرات نشود.

اما سناتور دموکرات فاینستاین صراحتا گفته است که آمریکا نخواهد توانست از افغانستان کشوری دموکراتیک بسازد.

به گفته وی، کنگره باید بداند که نیروهای آمریکایی تا چه مدت در افغانستان باقی خواهند ماند.

باراک اوباما هرچند پس از ورود به کاخ سفید دستور تقویت نیروهای آمریکا در افغانستان را صادر کرد، بارها تاکید کرده است که آمریکا در افغانستان فقط از طریق نظامی موفق نخواهد شد.

مطالب مرتبط