حامد کرزی: به سلامت انتخابات باور دارم

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان
Image caption آقای کرزی گفت که تقلب در انتخابات گسترده نبوده است

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در واکنش به انتشار گزارش هایی حاکی از بروز تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته گفته است که به سلامت این انتخابات باور دارد.

آقای کرزی اظهارات اخیر ناظران اتحادیه اروپا در مورد احتمال سالم نبودن یک و نیم میلیون رای ریخته شده به صندوق ها در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را "مایه تعجب" خوانده است.

آقای کرزی در عین حال افزود که وظیفه نهادهای قانونی افغانستان است تا ادعاهای مربوط به تقلب در انتخابات را بررسی کنند.

با اعلام آخرین بخش از نتایج ابتدایی انتخابات افغانستان، حامد کرزی بیش از پنجاه و چهار درصد آرا را بدست آورده است اما نتایج نهایی انتخابات پس از پایان بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات رسما اعلام خواهد شد.

آقای کرزی که در یک کنفرانس خبری در کابل صحبت می کرد گفت: "من به درستی انتخابات و به درستی مردم افغانستان و به درستی دولت در این جریان، باور دارم."

با این وجود، او پذیرفت که برخی از مقامات دولتی "طرفدار" نامزدی او در انتخابات بوده اند، اما افزود که شماری دیگر از مقامات دولتی نیز از نامزدی عبدالله عبدالله، رقیب اصلی او در انتخابات حمایت کردند.

آقای کرزی گفت که تا زمانی که ساختارهای کشوری در افغانستان تقویت نشده باشد، چنین امری اجتناب ناپذیر است.

سخنان حامد کرزی در حالی انتشار می یابد که برخی از نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان، در مورد اعتبار بخشی از آرای انتخابات ابراز شک و تردید کرده اند.

هیات ناظران اتحادیه اروپا روز گذشته گفت که در مورد سلامت یک و نیم میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تردید وجود دارد.

به گفته این هیات، از این تعداد آرای مظنون، حدود 1.1 میلیون به نفع حامد کرزی به صندوق ها ریخته شده است.

عبدالله عبدالله، رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفته است که تقلب به شکل گسترده در انتخابات صورت گرفته و نهادهای دولتی را به دست داشتن در تخلف های انتخاباتی متهم کرده است.

با این حال، آقای کرزی در تازه ترین اظهارات خود، موجودیت "تقلب گسترده" در انتخابات را تکذیب کرد و گفت: "(تقلب) تا این حد بزرگ نبود. اگر تقلب بوده، کم بوده است - این در هر جای دنیا اتفاق می افتد."

با این حال او تاکید کرد که هر گونه ادعای تقلب در انتخابات باید "بی طرفانه و بدون غرض ورزی" مورد بررسی قرار گیرد.

مطالب مرتبط