احمدی نژاد به کرزی تبریک گفت

حامد کرزی و محمود احمدی نژاد
Image caption شادباش گویی احمدی نژاد به کرزی، پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات، حاکی از روابط گرم آنان است

در حالی که هنوز نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام نشده، رئیس جمهوری ایران پیروزی حامد کرزی را در این انتخابات تبریک گفته است.

براساس نتایج مقدماتی انتخابات افغانستان، که روز چهارشنبه گذشته، ۲۵ سنبله/شهریور اعلام شد، آقای کرزی بیش از ۵۴ درصد کل آرای انتخابات ۲۹ اسد/مرداد را به خود اختصاص داده است.

اما انتقادهای زیادی وجود دارد که آرای این انتخابات با "تقلب" همراه بوده است. کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی افغانستان اخیراً دستور داد که آرای ۱۰ درصد محلات رایگیری بازشماری شود.

اگر آرای این محلات بازشماری شود و به حدی بر نتیجه انتخابات تاثیر بگذارد که هیچ یکی از نامزدها نتوانند حداقل ۵۰ درصد آراء به علاوه یک رای را از آن خود کنند، در آن صورت انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

بر اساس اعلامیه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران شامگاه روز گذشته در یک تماس تلفنی "پیروزی مجدد" آقای کرزی را به او تبریک گفت.

بر اساس این اعلامیه، آقای احمدی نژاد برگزاری انتخابات افغانستان را "موفقانه" خوانده، اما از انتقادهای مطرح شده در مورد انتخابات افغانستان چیزی نگفته است.

ظاهراً رئیس جمهوری ایران نخستین کسی است که نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تایید کرده و به آقای کرزی تبریک گفته است.

این در حالی است که آقای کرزی خود روز گذشته در یک نشست خبری ضمن تاکید بر سلامت انتخابات، وجود تقلب در انتخابات را تایید کرد و افزود که تقلب "بزرگ" نبوده است. با این همه، او گفت که اگر تقلب در آرای انتخابات ثابت شود، عاملان آن باید مجازات شوند.

پیش از این ناظران اتحادیه اروپا هم گفته بودند که حدود یکنیم میلیون رای انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اسد با تردید مواجه است. به گفته ناظران اتحادیه اروپا، از آن جمله یک ممییز یک میلیون رای مشکوک به سود آقای کرزی به صندوق ها ریخته شده است.

همچنین روز ۱۴ سنبله حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران و فدا حسین مالکی، سفیر ایران در کابل به طور همزمان از تخلف در انتخابات افغانستان سخن گفتند و خواستار تشکیل دولت ائتلافی در این کشور شدند.

اگر چه این دو مقام ایرانی پس از آن که موضع گیری آنان با واکنشهایی در افغانستان مواجه شد، موضع خود را در قبال انتخابات افغانستان تغییر دادند و بر پذیرش و احترام نتایج انتخابات افغانستان تاکید کردند. اما شادباش گویی آقای احمدی نژاد پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات هم احتمالاً واکنشهایی را در افغانستان برخواهد انگیخت.

حکومت به رهبری حامد کرزی در سالهای اخیر روابط گرمی با دولت محمود احمدی نژاد داشته است. آقای کرزی پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جهموری ایران، از نخستین روسای جمهوری بود که به احمدی نژاد شادباش گفت.

اما دولت ایران با جمعیت اسلامی به رهبری برهان الدین ربانی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، که عبدالله عبدالله، رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات عضو آن است، به طور سنتی روابط نزدیکی داشته است.

پیش از موضع گیری مقامهای ایرانی در مورد انتخابات افغانستان، گمانها بر این بود که دولت محمود احمدی نژاد از آقای عبدالله حمایت می کند.

اما شادباش گویی آقای حمدی نژاد پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به آقای کرزی، روابط نزدیک و گرم آنان را بیش از پیش نمایانتر می شود.

مطالب مرتبط