کارمندان دولت: در گرفتن حقوق خود با مشکل مواجهیم

نشان کابل بانک
Image caption کابل بانک سخنان کارمندان دولت را به شدت رد کرد

در حالی که این روزها مردم در افغانستان سرگرم خرید عیدی هستند، کارمندان دولت می گویند در گرفتن حقوق ماهانه خود با مشکل مواجه اند.

هشتاد هزار مامور دولت که حقوق آنان از طریق بانک خصوصی کابلبانک پرداخته می شود، می گویند می گویند کارمندان این بانک پرداخت حقوق آنها را با بهانه های گوناگون به تاخیر می اندازند.

این کارمندان می گویند با آن که حقوق آنها "ناچیز" است، آنها ظرف سه روز گذشته نتوانسته اند آن را بگیرند. حالا آنها در ساختمان شعب کابل بانک صف هایی درازی را تشکیل داده اند.

دولت با این بانک قراردادی امضای کرده بر اساس آن حقوق ماهانه کارمندان دولت از طریق آن پرداخت می شود، اما کارمندان دولت می گویند این بانک توانایی پرداخت حقوق آنان را به زمان موقع آن ندارد.

یک مامور دولت در کابل گفت: "دیروز هم این جا ایستاده شدم و امروز هم. تا حالا موفق به گرفتن حقوقم نشده ام. فردا پس فردا عید است، اما روشن نیست که امروز هم حقوق ما به دست ما برسد یا نه."

یک کارمند دیگر گفت: "به هر شعبه بانک که مراجعه می کنیم می گویند ماشین ما خراب است." یک مامور دیگر هم گفت: "سه روز است که ما این جا می آییم و تا عصر همین جا می مانیم و عصر به ما می گویند فردا بیایید."

یک معلم گفت: "ما راضی بودیم که معتمدان حقوق ما را به مکتب می آوردند. حالا ما این جا آمده ایم و دانش آموزان در مکتب مانده اند."

اما محبوب فروتن، یکی از مسئولان کابل بانک سخنان این ماموران دولت را رد کرد و گفت نمایندگی های این بانک در تمام مناطق افغانستان فعال است و آنها به درخواست های همه حساب داران خود رسیدگی کرده است.

او گفت: "تمام نمایندگی های کابل بانک روز گذشته تا دیروقت شب، تا ده و نیم شب به مشتری های خود پول توزیع کرد. این که این ها (کارمندان دولت) می گویند سه روز منتظر مانده اند، کاملاً دروغ است."

او افزود: "ازدحام زیاد بوده، اما ما به تمام مشتری های خود جواب مثبت داده ایم و پول برای شان داده ایم. حتی امروز جمعه هم به تقاضهای مشتری ها تا ساعت دو بعد از ظهر کار نمایندگی های ما باز است."

به نظر می رسد که مشکل موجود ناشی از آن که یک بانک به تنهایی نمی تواند حقوق ماهانه هشتاد هزار مامور دولت در زمان کم آماده پرداخت کند. برخی ها این پرسش را مطرح کرده اند که چرا دولت با یک بانک قرارداد امضا کرده است.

عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه افغانستان گفت مشکل کنونی کارمندان دولت با نزدیک شدن و افزایش تقاضا برای پرداخت پول به میان آمده و این مشکل به زودی با گفتگو با مسئولان بانک حل خواهد شد.

با این همه او تایید کرد که برخی از ماموران دولت حتی با مراجعه به چند نمایندگی کابل بانک هم نتوانسته اند حقوق خود را به دست آورند. او دلیل آن را "ظرفیت پاین کاری" این بانک دانست.

پیش از این همه ماموران دولت افغانستان حقوق ماهانه خود را از ادارات مربوط خود به دست می آوردند. اما حالا که آنها برای گرفتن حقوق خود نیازمند مراجعه به یک بانک خصوصی شده اند، اگر نتوانند ظرف یکی دو روز دیگر آن را بگیرند، روشن نیست که عید خود را چگونه خواهند گذراند.

مطالب مرتبط