'چهار سرباز ناتو در افغانستان کشته شدند'

Image caption ناتو در افغانستان بیش از شصت و پنج هزار سرباز دارد

ناتو اعلام کرده است چهار سرباز این سازمان در جنوب و شرق افغانستان کشته شده اند و هفت تن در اثر درگیری پلیس و مردم در شمال این کشور زخمی شده اند.

ناتو با انتشار اعلامیه ای در این مورد گفته است که دو تن از این سربازان در "یک حادثه غیرجنگی" در جنوب افغانستان و سرباز سومی روز شنبه، ۱۹ سپتامبر، در اثر "آتش دشمن" در شرق این کشور کشته شد.

واین شانکس، سخنگوی نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، در افغانستان تایید کرده که این سربازان آمریکایی بوده اند.

این در حالی است که ناتو روز گذشته هم اعلام کرده بود که یک سرباز این سازمان در اثر آتش شورشیان در جنوب افغانستان کشته شده است.

به این ترتیب ظرف دو روز گذشته چهار سرباز ناتو در جنوب و شرق افغانستان کشته شده است. همچنین روز پنجشنبه گذشته، ۱۷ سپتامبر، در اثر یک انفجار انتحاری در کابل شش سرباز ایتالیایی ناتو کشته و چهار سرباز دیگر زخمی شدند.

همچنین در این انفجار ۱۰ غیر نظامی کشته و بیش از ۵۰ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

ناتو همچنین در اعلامیه خود گفته است که شماری از شورشیان را در ولایت های قندهار، در جنوب افغانستان و ولایت خوست در شرق این کشور بازداشت کرده است.

ناتو شمار این شورشیان را مشخص نکرده، اما گفته است که این شورشیان در پی بازرسی شماری از ساختمانها و مجتمع های مسکونی در شمال شهر قندهار و خوست بازداشت شدند.

بر اساس اعلامیه ناتو، یک فرمانده شورشیان در قندهار در پی این بازرسی زخمی شد و پس از آن درگذشت. ناتو گفته است که این شورشیان در حملات مسلحانه و انتقال اسلحه در منطقه دست داشتند.

در گیری پلیس و مردم

بر اساس یک خبر دیگر، مقام های محلی در ولایت بلخ می گویند در پی درگیری ماموران پلیس و مردم در ولسوالی/فرمانداری "کشنده" شش غیرنظامی و یک مامور پلیس زخمی شدند.

منیر احمدی، سخنگوی والی بلخ گفت این درگیری پس از آن آغاز شد که ماموران پلیس یک نوجوان را بازداشت کردند. سخنگوی والی بلخ گفت مخالفت شدید نزدیکان این نوجوان باعث درگیری پلیس و آنان شد.

آقای احمدی گفت در این درگیری یک قبضه سلاح پلیس به دست مردم افتاد و آنان با این سلاح به سوی پلیس تیراندازی کردند و پلیس هم به سوی آنان تیراندازی کردند.

به گفته او، هیاتی به دستور عطا محمد نور، والی بلخ برای تحقیق به منطقه رفته است.

مطالب مرتبط