کرزی در روز عید: مخالفان دست از جنگ بردارند

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی در مبارزات انتخاباتی اش گفتگو با طالبان را در جمله اولویت های خود قرار داده بود

رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر به مناسبت عید فطر از مخالفان مسلح دولت خواست که دست از جنگ بردارند و به زندگی صلح آمیز روآورند.

حامد کرزی، که پس از نماز عید در کاخ ریاست جمهوری سخن می گفت، در خطابی مستقیم به مخالفان مسلح دولتش، از آنان خواست که به "کشتن برادران" خود پایان دهند.

آقای کرزی گفت: "به مناسبت این روز نیک یک بار دیگر به همه برادران افغان خود که ناراضی هستند یا در دست دیگران هستند، پیشنهاد می کنم و خواهش می کنم که از جنگ، ویرانی وطن، کشتن برادران خود و از دربدری و ویرانی کشور دست بردارند، به خانه های خود برگردند و در صلح و امن زندگی کنند."

رئیس جمهوری افغانستان همچنین به خانواده های قربانیان انفجار انتحاری روز پنجشنبه گذشته، ۱۷ سپتامبر، و همه "منسوبین دولتی، نیروهای امنیتی و غیرنظامیان، که در حوادث، در دفاع از کشور و انفجارهای انتحاری" کشته شده اند، تسلیت گفت.

در انفجار انتحاری پنجشنبه گذشته در خیابان منتهی به فرودگاه کابل، شش سرباز ایتالیایی نیروهای ناتو و دست کم ۱۰ غیرنظامی افغان کشته شدند.

آقای کرزی در این سخرانی کوتاه خود همچنین ابراز امیدواری کرد که امنیت و توسعه در کشور جنگزده او تحقق یابد.

آقای کرزی که در مبارزات انتخاباتی خود گفتگو با طالبان و تامین امنیت را در صدر اولویت هایش قرار داده بود، پیش از این هم چندین بار موضوع مصالحه با آنان را مطرح کرده بود.

اما طالبان همواره خروج نیروهای بین المللی از افغانستان را پیش شرط آغاز هر گونه گفتگو و مصالحه با دولت این کشور قرار داده اند.

دولت افغانستان هم تاکید کرده است که طالبان باید قانون اساسی و دستاوردهای هشت ساله این کشور را احترام کنند و به زندگی عادی برگردند.

آقای کرزی بر اساس نتایج مقدماتی انتخابات ۲۹ اسد/مرداد بیش از ۵۴ درصد آرا را به دست آورده است. اما انتقادهای زیادی مبنی بر "تقلب" در انتخابات وجود دارد.

اگر این تخلفات بر اساس شکایت های مطرح شده ثابت شود، احتمال آن وجود دارد که بر نتایج انتخابات تاثیر بگذارد. در صورتی که این تاثیر در حدی باشد که هیچ یک از نامزدها نتوانند ۵۰ درصد به علاوه یک رای را به دست آورد، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

با این حال، طرح مصالحه با مخالفان تا روشن شدن نتایج نهایی انتخابات، ممکن است بسیار جدی گرفته نشود. پاسخ طالبان هم در این مورد تا حال مشخص نیست.

مطالب مرتبط