حمایت ناتو از سرمایه گذاری بر نیروهای امنیتی افغان

Image caption در حال حاضر کل نیروهای امنیتی افغانستان به حدود دو صد هزار نفر می رسد

کشورهای عضو پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در نشست دو روزه خود در پرتغال از سرمایه گذاری بیشتر روی نیروهای امنیتی افغانستان حمایت کردند.

در این نشست فرماندهان نظامی ناتو از ۲۸ کشور عضو آن شرکت کردند و در آن ماموریت کشورهای عضو ناتو، از جمله مبارزه با طالبان در افغانستان مورد بحث قرار گرفت.

در این نشست همچنین گزارش اخیراً ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان در باره اوضاع امنیتی این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

فرمانده ناتو در افغانستان در این گزارش، که آن را به ناتو و وزارت دفاع آمریکا ارائه کرد، بر ضروت "تغییر استراتژی" مبارزه با طالبان اشاره کرده است.

آقای مک کریستال در این گزارش دستیابی به موفقیت در افغانستان را نیازمند "تغییر استراتژی عملیاتی، تعهد، اراده و افزایش هماهنگی در تلاش ها" دانست. فرمانده کل نیروهای بین المللی در افغانستان اگر چه در گزارش خود اوضاع افغانستان را "جدی" توصیف کرده، اما دستیابی به موفقیت را ممکن دانسته است.

دریادار جیامپاولو دی پاولو، رئیس کمیته نظامی ناتو در نشست پرتغال گفت او با همکارانش ارزیابی ژنرال مک کرستال در مورد وضعیت امنیتی افغانستان را ملاحظه کردند.

رئیس کمیته نظامی ناتو گفت: "ژنرال مک کرستال گزارش خود را ارائه کرده است. اکنون این گزارش تحت بررسی های دقیق در سطح سیاسی و نظامی قرار دارد. من فکر می کنم در چنین مرحله ای، برایم مناسب نخواهد بود که در این مورد اظهار نظر کنم، زیرا بررسی و تعمق در این مورد جریان دارد."

Image caption حدود صد هزار سرباز نیروهای بین المللی در افغانستان با شورشیان می رزمند

این در حالی است که حملات شورشیان در افغانستان اخیراً افزایش یافته و در شماری از موارد این حملات منجر به کشته شدن سربازان نیروهای بین المللی در این کشور شده است.

تازه ترین مورد از حملات شورشیان در شهر قندهار، در جنوب افغانستان انفجار بمبی بود که سه کشته و ۱۰ زخمی بجا گذاشت.

مقامهای محلی در شهر قندهار گفتند این انفجار شب گذشته در یک محل پررفت و آمد در نزدیک مغازه ها روی داد. این روز ها مردم در افغانستان سرگرم خرید برای عید فطر هستند.

مقامهای محلی گفتند بیشتر قربانیان این انفجار غیرنظامیان هستند. به گفته آنها، یک سرباز ارتش هم در میان افراد کشته شده است.

محمد شاه فاروقی، معاون فرمانده پلیس قندهار گفت این بمب در یک دوچرخه ساجازی شده بود.

پیش از این در اثر یک حمله انتحاری در خیابان منتهی به فرودگاه کابل، شش سرباز ایتالیایی تحت فرمان ناتو و دست کم ۱۰ غیرنظامی افغان کشته شدند.

این انفجار که عصر روز پنجشنبه گذشته، ۱۷ سپتامبر روی داد، چهار سرباز دیگر ایتالیایی و دست کم ۵۰ غیرنظامی دیگر را زخمی کرد.

ممکن است حمایت تازه فرماندهان نظامی ناتو در پرتغال، مبنی بر سرمایه گذاری بیشتر روی نیروهای امنیتی افغانستان با استقبال گرم دولت این کشور مواجه شود.

مقامهای افغان همواره تاکید کرده اند که برای مبارزه با شورشیان و تامین امنیت افغانستان در درازمدت، نیروهای امنیتی این کشور تقویت و تجهیز شوند.

مطالب مرتبط