یک میلیون کودک افغان در برابر فلج اطفال واکسینه شدند

قطره ضد فلج کودکان
Image caption افغانستان یکی از چهار کشور جهان است که هنوز از پولیو رنج می برد

سازمان ملل متحد اعلام کرده که در نتیجه تازه ترین دور واکسن کودکان در برابر بیماری فلج (پولیو) در افغانستان، بیش از یک میلیون کودک زیر پنج سال واکسن شده اند.

این برنامه به مناسبت روز جهانی صلح، در هشت ولایت افغانستان راه اندازی شده بود.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل می گوید، این برنامه، با وجود تهدیدهای امنیتی، در هشت ولایت افغانستان، از جمله ولایات نا آرام هلمند، قندهار و ارزگان نیز به اجرا گذاشته شده است.

افغانستان یکی از چهار کشور جهان است که هنوز بیماری فلج کودکان در آن وجود دارد. کشورهای هند، پاکستان و نیجریه، دیگر کشورهای هستند که هنوز این بیماری در آن ریشه کن نشده است.

مسئولان می گویند، در جریان یک سال اخیر، چهار برنامه سراسری مایه کوبی فلج کودکان در افغانستان به اجرا گذاشته شده که حدود هفت و نیم میلیون کودک را تحت پوشش قرار داده است، با این حال، آماری که در مورد فلج کودکان در افغانستان تا آگوست/اوت 2009 گزارش شد، به بیست مورد می رسد.

نا امنی و فلج کودکان

سازمان ملل متحد می گوید، در اجرای برنامه تازه واکسن فلج کودکان، ممانعتی از سوی گروه طالبان صورت نگرفته است.

پیتر گراف، نماینده سازمان صحی جهان (WHO) در افغانستان می گوید: "این بهترین دور واکسن کودکان در افغانستان در ظرف هجده ماه گذشته بود. ما از این خورسند هستیم که چنین پوششی، برای ما فرصت خوبی می دهد تا از بیماری پولیو رهایی یابیم."

بیشترین موارد ابتلا به فلج در میان کودکان زیر پنج سال در افغانستان، در ولایات جنوبی و شرقی افغانستان مشاهده شده است، جایی که نا امنی ها به تناسب سایر مناطق افغانستان آن بیشتر است.

سازمان ملل متحد می گوید میان عدم ریشه کنی بیماری فلج کودکان و نا امنی در افغانستان رابطه نزدیکی وجود دارد و از همین رو، از گروه های درگیر در جنگ افغانستان همواره درخواست کرده که مانع از اجرای برنامه های صحی، از جمله واکسن ضد فلج نشوند.

سال گذشته، براساس آماری که سازمان ملل متحد منتشر کرد، بیش از دو هزار کودک افغان در ولایات جنوبی این کشور، به دلیل مشکلات امنیتی و ممانعت طالبان، از دریافت واکسن ضد فلج باز ماندند.

در حالی که سازمان ملل متحد پیش از این تعهد کرده بود که بیماری فلج کودکان را تا پایان سال 2008 در افغانستان ریشه کن خواهد کرد، اما در همین سال، موارد ابتلا به بیماری فلج در میان کودکان به سی و یک مورد افزایش یافت.

مطالب مرتبط