تلفات غیرنظامیان در انفجارهای تازه در افغانستان

بازرسی بدنی
Image caption نیروهای امنیتی در روزهای اخیر به بازرسی افراد و وسایط شدت داده اند

در اثر دو انفجار جداگانه در افغانستان بیش از ده غیرنظامی کشته و شماری دیگر زخمی شده اند.

در حادثه اولی، هفت نفر در اثر یک انفجار کنار جاده ای در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار کشته شدند.

حاجی باران خاکسار، ولسوال/فرماندار پنجوایی می گوید، قربانیان این حادثه، همه اعضای یک خانواده بودند.

به گفته آقای خاکسار، کودکان نیز در میان کشته شدگان این حادثه هستند.

حادثه دومی در ولایت نیمروز، در غرب افغانستان صورت گرفته است. غلام دستگیر آزاد، والی نیمروز می گوید، یک موتر/ ماشین با یک بمب کنار جاده ای برخورد کرده و در آن پنج غیرنظامی کشته شده اند.

به گفته آقای آزاد، در این حادثه که در ولسوالی گلستان ولایت نیمروز رویداد، هشت غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده اند.

تا حالا هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته است. اما عمدتا چنین بمبها از سوی گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان، با هدف حمله به نیروهای افغان و خارجی مستقر در این کشور جاسازی می شود.

این بزرگترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان ظرف روزهای اخیر است. نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و نیروهای افغان، به مناسبت بیست و یکم سپتامبر، روز جهانی صلح، اعلام آتش بس کرده و گفته بودند که در این روز دست به عملیات نخواهند زد.

سازمان ملل متحد گفت که طالبان نیز امسال با احترام به این روز، خبر دادند که هیچ حمله ای را در افغانستان انجام نخواهند داد. در روزهای عید فطر که در افغانستان سه روز تعطیل عمومی است، نیز اوضاع امنیتی در افغانستان آرام تر از روزهای دیگر بود.

نیروهای امنیتی افغانستان، در روزهای اخیر به بازرسی بدنی افراد و وسایط نقلیه در جاده های عمومی شدت بیشتری داده و در کابل، پایتخت افغانستان، ایستگاه های جدید بازرسی ایجاد شده است.

مطالب مرتبط