رشد فرهنگ وبلاگ نویسی در هرات

استفاده از انترنت
Image caption استفاده از انترنت

فرهنگ وبلاگ نویسی در غرب افغانستان در بین جوانان در مقایسه با دو سه سال گذشته پر رنگ تر شده است.

وبلاگ ها حالا برای بسیاری از جوانان این امکان را فراهم کرده که بدون هزینه، آثار و نوشته های علمی و هنری و همچنین دیدگاه های خود را در زمینه های مختلف سیاسی و اجتماعی در معرض دید دیگران قرار بدهند.

وحید پیمان از نخستین جوانانی است که چند سال پیش در هرات وبلاگهایی برای خود و دیگران ساخت. او می گوید وبلاگهایی که تا اکنون در هرات ساخته شده از لحاظ محتوا تا حدی زیادی قناعت بخش بوده اند.

او می گوید: "من از وبلاگ نویسی لذت می برم. اگر (مخاطبان) خوششان بیاید یا انتقاد کنند، به هر حال وبلاگ نویس از آنچه در وبلاگ می نویسد لذت می برد. مشروط بر اینکه وبلاگ نویس، یک وبلاگ نوس واقعی باشد. یعنی مطالب تازه و به روز را در وبلاگ خود بنویسد." وبلاگ نیز دقیقا مانند بسیاری از وسایل مدرن دیگر وسیله ای است که می توان از آن هم در جهت مثبت و هم در جهت منفی استفاده کرد.

سمیه رامش، از دیگر وبلاگ نویسان هرات با اشاره به آنچه که او مواردی از استفاده منفی از وبلاگ می خواند، به این نظر است که وبلاگ در صورتی که استفاه اخلاقی از آن صورت بگیرد می تواند زمینه خوبی برای برقرار کردن ارتباطات و شریک کردن اطلاعات باشد.

او می گوید: "وبلاگ نویسی به نظر من از پیشرفت های است که در زمینه ارتباطات به ما می تواند کمک زیادی بکند. اما متاسفانه در این اواخر از وبلاگ استفاده های منفی هم شده است. نوشتن نظریات و جملات بی جا و نامناسب چیزی است که در برخی از وبلاگ ها دیده می شود."

وبلاگهایی که تا حال در هرات ایجاد شده مسایل گوناگونی مانند مباحث ادبی، اجتماعی، سیاسی و خبری را بازتاب می دهند.

انحرافات اخلاقی؟

مسولان ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات نیز می گویند بر اساس قوانین نافذ در این کشور ارتباطات آزاد و سالم، محدود و یا سانسور نمی شود، اما نگرانی هایی نسبت به احتمال استفاده منفی از وبلاگ ها وجود دارد.

نعمت الله سروری، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات می گوید: "تنها چیزی که مایه نگرانی من است این است که خدای نخواسته جوانان به علت نا آگاهی و تحت تاثیر احساسات، کاری بکنند که انحرافات اخلاقی تقویت شود. وبلاگ ها باید در حوزه های آموزشی کار کنند ما فرهنگ پر بار و ادبیات پر باری داریم خوب است که از این گنجینه استفاده شود."

جوانانی که خود وبلاگ نویس نیستند و در عوض مطابق نیازمندی ها و علاقه خود به وبلاگ ها مراجعه می کنند، وبلاگ را چگونه یافته اند؟

وحید پژمان از روزنامه نگاران جوان هرات، یکی از این افراد است: "من به وبلاگ های زیادی سر می زنم چیزی های خوبی می بینم چیزهای جالبی در آنها می یابم. از ویژه گی های خوب وبلاگ این است که امکان سانسور در مطالب آن بسیار کم است و این ویژگی به وبلاگ نویسان امکان می دهد تا در نوشتن مطالب دلخواه شان دست باز داشته باشند." هر چند شماری از روزنامه نگاران، میزان رجوع جوانان را به وبلاگ نویسی و وبلاگ خوانی قابل ملاخظه توصیف می کنند، شماری دیگر اما می گویند با توجه به ظرفیت هایی که در هرات نسبت به برخی از ولایات دیگر وجود دارد میزان استفاده از وبلاگ ها در این ولایت آنگونه که انتظار می رود، بالا نیست.

آنان می گویند در صورتی که امکانات استفاده از انترنت در هرات ساده تر شود، احتمال رو آوردن تعداد بیشتری از جوانان به وبلاگ وجود دارد.