مردی افغان در نیویورک متهم شد درصدد بمبگذاری بوده است

Image caption آقای زازی هر گونه مشارکت در این توطئه را انکار کرده است

یک راننده اتوبوس شاتل فرودگاه در آمریکا متهم شده در توطئه ای برای استفاده از سلاح کشتار جمعی در این کشور دست داشته است.

هیئت منصفه بزرگ نیویورک روز پنجشنبه (24 سپتامبر)، گفت نجیب الله زازی، 24 ساله و زاده افغانستان، می خواسته است در خاک آمریکا یک یا چند بمب را منفجر کند.

هیئت منصفه بزرگ در آمریکا به هیئت منصفه ای اطلاق می شود که از جمله موظف است شواهد و مدارک ارائه شده توسط دادستانی ایالت را بررسی و در مورد موجه بودن آن برای برپا شدن یک محاکمه تصمیم گیری کند.

آقای زازی روز شنبه (19 سپتامبر)، به همراه پدرش و یک مرد دیگر بازداشت شد اما هر سه نفر مشارکت در این توطئه را انکار کرده اند.

بازپرسان به رسانه ها گفته اند که دستور ساخت بمب در خانه آقای زازی در دنور در ایالت کلورادو کشف شده است.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه ای گفته است که آقای زازی "با آگاهی و عمدا با دیگران دست به یکی کرده است تا از یک یا چند سلاح کشتار جمعی، مانند بمب، علیه افراد یا املاکی در خاک آمریکا استفاده کند."

اریک هولدر، دادستانی کل گفت بازپرسان در حال بررسی "سرنخ های زیادی" هستند و "بدون وقفه در تلاشند تا افراد دیگری را که در این توطئه دست داشته اند، پای میز محاکمه بیاورند."

او گفت مقام ها معتقدند هر "خطر قریب الوقوع" که می توانسته است از سوی این توطئه وجود داشته باشد، متوقف شده است.

آقای زازی و پدرش در خانه خود در شهر دنور دستگیر شدند و فرد سوم، با نام احمد ویس افضلی، 37 ساله در محله کوئینز نیویورک دستگیر شده است. آقای افضلی در کوئینز نیویورک امام یک مسجد محلی است.

ادعا شده که آقای زازی، که از سال 1999 شهروند رسمی و قانونی آمریکا بوده است، سال گذشته از اردوگاهی آموزشی متعلق به شبکه القاعده در پاکستان مواد منفجره دریافت کرده است.

اما آقای زازی اخیرا در گفتگویی تلفنی با روزنامه "دنور پست" این ادعاها را انکار کرد و گفت او چیزی برای پنهان کردن ندارد.

مطالب مرتبط