سرنوشت انتخابات افغانستان 'تا ده روز دیگر' مشخص می شود

صندوق اخذ رای
Image caption سرنوشت انتخابات به بررسی نمونه گیری از آرای مشکوک بستگی دارد

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید تا ده روز دیگر مشخص خواهد شد که انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته این کشور به دور دوم کشیده می شود یا نه.

بر اساس نتایج مقدماتی که از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام شده، حامد کرزی بیش از ۵۴ درصد، عبدالله عبدالله ۲۸ درصد و رمضان بشردوست ۹ درصد آرای انتخابات ۲۹ اسد/مرداد را به دست آورده اند.

اما این نتایج از سوی برخی نامزدها و ناظران انتخابات مورد انتقاد و تردید قرار گرفته است.

بر اساس قانون، نتایج نهایی انتخابات پیش از رسیدگی به شکایات از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام نخواهد شد.

اگر بررسی شکایات و بازشماری آرای مشکوک تا حدی بر نتایج انتخابات اثر بگذارد که هیچ نامزدی نتواند بیش از ۵۰ درصد آرا را از آن خود کند، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزد حائز بیشترین آرا برگزار خواهد شد.

داوود علی نجفی رئیس دارالانشا (دبیر خانه) کمیسیون انتخابات در گفتگویی با بی بی سی گفت که مقامهای این کمیسیون با مسئولان کمیسیون شکایات انتخاباتی به توافق رسیده اند که از آرای مشکوک برای بررسی بروز تقلب نمونه گیری کنند.

او گفت روند نمونه گیری ۱۰ درصد آرایی که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی "مشکوک" دانسته شده، از روز شنبه آینده آغاز خواهد شد و احتمالاً تا ۱۰ روز دیگر نتایج بررسی آن مشخص خواهد شد. آقای نجفی گفت: "میان دو ارگان، کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون انتخابات، توافق شده است که آنها (کمیسیون شکایات انتخاباتی) نمونه گیری کنند. آنها از تعداد این ۱۰ درصد رای نمونه می گیرند و همین نمونه را بازرسی می کنند و بر اساس آن کمیسیون شکایات انتخاباتی نتایج را اعلام خواهد کرد."

رئیس دبیر خانه کمیسیون انتخابات همچنین گفت: "این نمونه ای که امروز تعیین شده که گرفته شود، این را در روزهای آینده مشخص خواهد کرد که شامل کدام ولایت ها است، آن وقت سوال تان را به دقت بیشتر جواب داده می توانیم که این عملیه در چند روز انجام می شود… ولی ما امیدواریم که ظرف یک هفته یا ۱۰ روز این مشکل حل شود."

آقای نجفی گفت در صورتی که نیاز به دور دوم انتخابات باشد، باید تا یک ماه دیگر انتخابات بعدی برگزار شود. به گفته او، زمانی دیرتر از آن به دلیل سردی و بارش برف برگزاری انتخابات را در مناطق سرد با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

با این حال حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات گفته است که به سلامت انتخابات باور دارد، اما در عین حال تاکید کرده که این وظیفه نهادهای قانونی افغانستان است که ادعاهای مربوط به تقلب در انتخابات را بررسی کنند.

اما عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه و رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات، گفته که در انتخابات به صورت گسترده ای تقلب صورت گرفته است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هم اعلام کرده که ۱۰ درصد آرای محلات یا حوزه های انتخاباتی مورد تردید است که این تعداد آرا باید مورد بررسی قرار گیرد.

مطالب مرتبط