"توزیع سلاح در بین طالبان از سوی پلیس افغان"

Image caption در این فیلم طالبان نه تنها با پلیس درگیر نمی شوند، بلکه برخورد دوستانه ای دارند

بی بی سی سی یک نوار ویدئویی را به دست آورده که در آن دیده می شود که پلیس افغانستان سلاح و تجهیزات شان را به جنگجویان طالبان می دهند.

این رویداد در شمال افغانستان اتفاق افتاده، جایی که اخیراً دستخوش ناامنی های بی سابقه ای شده است.

این نوار ویدئویی، که به دست بی بی سی رسیده ظاهرا به وسیله تلفن همراه توسط یکی از جنگجویان طالبان فیلمبرداری شده است.

در این فیلم دیده می شود که حدود بیست مامور پلیس ملی افغانستان با یونیفورم رسمی در حال تحویلدهی تفنگ ها، شاجورها و چنته های (خشابها) خود به جنگجویان طالبان هستند. نیروهای پولیس ملی با خود سه موتر (خودرو) موسوم به "رینجر" دارند.

در نوار دیده می شود که یک فرمانده پلیس در جمع شورشیان طالبان قرار دارند و نه تنها هیچ نشانه ای از درگیری میان دو طرف وجود ندارد، بلکه رفتار خشنی بین دو طرف دیده نمی شود.

Image caption ماموران پلیس پس از تحویل دادن اسلحه به طالبان با آنها خداحافظی می کنند و طالبان هم به سوی آنان دست تکان می دهند

به علاوه این، بعد از واقعه، و بعد از اینکه تمام سلاحها در اختیار طالبان قرار می گیرد، ماموران پلیس سوار بر موترهای خود می شوند، با طالبان خدا حافظی می کنند و محل را براحتی ترک می کنند و طالبان نیز به سوی آنها دست تکان می دهند.

مقام های افغان می گویند که این حادثه در ناحیه "دهنه غوری" ولایت بغلان، در شمال افغانستان اتفاق افتاده، ولایتی که در این اواخر به طور غیرمنتظره ای شاهد افزایش فعالیت های طالبان بوده است.

دست داشتن و کمک پلیس با شورشیان طالبان از مدتی به این سو مطرح است. این مساله نگرانی های بسیاری را در پی داشته است.

وزارت داخله افغانستان می گوید تحقیقات در مورد این که این حادثه چگونه روی داده است، جریان دارد و قرار است نتایج آن هم بزودی اعلام شود.

در عین حال برخی از ناظران افغان نیز این احتمال را مطرح می کنند که ممکن است نیروهای پلیس در کمین طالبان افتاده و مجبور به معامله و تحویل دادن سلاح خود شده اند.

مطالب مرتبط