'پنج سرباز آمریکایی' در افغانستان کشته شدند

Image caption اخیراً شمار تلفات نیروهای بین المللی در افغانستان افزایش یافته است

نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، می گوید پنج سرباز آمریکایی آنان در جنوب و چهار سرباز دیگر در شرق افغانستان زخمی شده اند.

این نیروها که تحت فرمان ناتو در افغانستان حضور دارند، در خبرنامه ای گفته اند که دو تن از این سربازان در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای کشته شدند و سرباز سوم در این انفجار زخمی شد و بعداً درگذشت.

بر اساس این خبرنامه، دو سرباز دیگر آیساف در دو حادثه جداگانه در پی آتش شورشیان زخمی شدند و پس از آن جان دادند.

آیساف گفته که رگینا گیلیس، سخنگوی نیروهای آمریکایی تایید کرده است که همه این سربازان آمریکایی بوده اند. بر اساس خبرنامه آیساف، همه این سربازان روز پنجشنبه، ۲۴ سپتامبر جان خود را از دست دادند.

نیروهای آیساف همچنین در همین خبرنامه خود از بازداشت شش شورشی مربوط به شبکه جلال الدین حقانی در ولایت جنوب شرقی خوست خبر داده اند.

بر اساس این خبرنامه، این شورشیان در پی بازرسی مجتمع چند ساختمان کوچک، که به عنوان محل مورد استفاده شورشیان شناخته می شد، توسط نیروهای مشترک آیساف و افغان بازداشت شدند.

آیساف گفته که این گروه از شورشیان مسئولیت فعالیت ها علیه رسانه های دولتی و همچنین حمایت مالی و تدارکاتی حملات شورشیان را به عهده است.

در خبرنامه آیساف آمده است که این عملیات بدون تیراندازی در ولسوالی/فرمانداری نادرشاه کوت ولایت خوست انجام شد و در آن به غیرنظامیان و نیروهای مشترک آسیبی نرسید.

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای آیساف در ولایت کنر، در شرق افغانستان تایید کرده اند که چهار سرباز این نیروها در پی آتش شورشیان زخمی شده اند.

یک سخنگوی آیساف در شرق افغانستان گفت که این سربازان زمانی زخمی شدند که خودرو حامل آنان در جاده اسعدآبا-جلال آباد در منطقه نارنگ هدف حمله راکت آر پی جی-۷ قرار گرفت.

از سوی دیگر روستاییان در همین ولایت ادعا کرده اند که در پی آتش نیروهای آیساف در منطقه "اوته پور" چهار تن کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

به گفته این روستاییان، پس از آن یک پایگاه آیساف در این منطقه هدف حمله شورشیان قرار گرفت، نیروهای آیساف دست به حمله متقابل زدند، اما این حمله منجر به کشته شدن سه مرد و یک زن و همچنین زخمی شدن سه تن دیگر شد.

یک مقام محلی که نخواست نامش فاش شود، هم کشته و زخمی شدن این غیرنظامیان را تایید کرد.

نیروهای آیساف حمله شورشیان به پایگاه خود و حمله متقابل خود به آنان را تایید کردند، ولی جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکردند.

مطالب مرتبط