ادعای تقلب در انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان

Image caption نتایج انتخابات شوراهای ولایتی پیش از این تا حد زیادی تحت الشعاع جنجالهای انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته بود

پس از اعلام نتایج مقدماتی انتخابات شوراهای ولایتی/استانی ۳۰ ولایت افغانستان، شماری از نامزدها ادعاهایی مبنی بر تقلب در این انتخابات را مطرح کرده اند.

کمیسیون انتخابات افغانستان روز گذشته، ۲۶ سپتامبر، نتایج مقدماتی انتخابات بیست و نهم اسد/مرداد شوراهای ۳۰ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور را اعلام کرد.

نور محمد نور، سخنگوی این کمیسیون گفت دلیل عدم اعلام نتایج چهار ولایت دیگر مشکلات فنی بوده است. ولایت هایی که نتایج انتخابات شوراهای آنها اعلام نشده پکتیا، ننگرهار، غزنی و قندهار است.

آقای نور گفت که برای حل این مشکل تلاشها ادامه دارد، اما او نگفت که نتایج انتخابات شوراهای ولایتی این ولایات چه زمانی اعلام می شود.

بر اساس نتایج اعلام شده، مجموع نامزدهای منتخب ۳۰ ولایت به ۳۵۷ نفر می رسد که ۲۵ درصد آنان را زنان تشکیل می دهند. مجموع کل نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی ۳۴ ولایت افغانستان بیش از سه هزار تن بود.

آقای نور می گوید بیشتر نامزدهای منتخب، براساس نتایج اعلام شده، جوانان هستند. او گفت: "کسانی که در سی ولایت موفق به راه یافتن در شوراهای ولایتی شده اند، شامل ۲۵۱ مرد و ۱۰۶ زن می شوند."

این در حالی است که شماری از نامزدهای انتخابات شوراهای ولایتی ادعاهایی مبنی بر تقلب در این انتخابات را مطرح کرده اند.

شاه محمود، یکی از این نامزدها در ولایت تخار، در شمال افغانستان گفت: "طوری که ناظرین شخص خودم گزارش دادند، ۷۳۰۴ رای داشتم، اما حالا که در صفحه اینترنت می بینم آرای من سه هزار و چند است. بقیه چهار هزار رای مرا کمیسیون انتخابات در کابل حساب نکرده است. نمی دانم اینها چه کرده اند. این چگونه حکومت است، چرا رای مرا دزدی می کنند؟"

اما کمیسیون انتخابات گفته است که نامزدها و مردم می توانند تا ۷۲ ساعت پس از اعلام نتایج مقدماتی، شکایات خود را با کمیسیون شکایات انتخابات در میان بگذارند.

نور محمد نور گفت که اگر صحت این ادعاها ثابت شود، ممکن است نتایج انتخابات در حوزه هایی که این ادعاها مربوط به آنها می شود، تغییر کند.

مقام های کمیسیون انتخابات می گویند نتایج نهایی انتخابات شوراهای ولایتی را پس از بررسی شکایات نامزدها توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام خواهند کرد.

شمار کل کرسی های شوراهای ولایتی در ۳۴ ولایت افغانستان به ۴۲۰ نفر می رسد و از آن جمله ۱۲۴ کرسی به زنان اختصاص یافته است.