مقام های افغان:نوار ویدیوئی همکاری پلیس با شورشیان تبلیغاتی است

Image caption در این نوار برخورد طالبان با پلیس، برخلاف معمول خشونت آمیز نیست

وزارت داخله/کشور افغانستان محتوای یک نوار ویدئویی که در آن پلیس افغانستان سلاح خود را در اختیار طالبان قرار می دهد، تکذیب کرده و آن را یک اقدام تبلیغاتی خوانده است.

این نوار اخیراً در دسترس بی بی سی قرار گرفت و در آن نشان داده شده که حدود ۲۰ مامور پلیس سلاح و تجهیزات خود را به طالبان تحویل می دهند. در این نوار هیچگونه خشونتی بین پلیس و طالبان دیده نمی شود. این نوار توسط تلفن همراه فیلمبرداری شده است.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله در گفتگویی با بی بی سی گفت آنچه که در این نوار نشان داده شده مربوط به ۲۴ ماه اسد/مرداد، یعنی پنج روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی است.

آقای بشری تایید کرد که دو تن از افسران پلیس در این نوار دیده می شوند. به گفته او، وظایف این افسران به حال تعلیق درآمده و بازجویی از آنان ادامه دارد.

سخنگوی وزارت داخله در این گفتگو این ادعا را تکذیب کرد که پلیس به میل خود سلاح خود را به طالبان تحویل داده اند. او گفت که ماموران پلیس ولایت بغلان، در شمال افغانستان، در حال انتقال صندوقهای انتخاباتی به ولسوالی/فرمانداری "دهنه غوری" بودند که با "کمین" طالبان مواجه شدند.

آقای بشری گفت کمین طالبان بر سر راه پلیس منجر به درگیری میان شورشیان و ماموران پلیس شد. او افزود: "در این درگیری دو مامور پلیس کشته شدند، سه مامور پلیس زخمی شدند و پنج نفر بر پلیس منهدم شد و بشتر از ۵۰ قبضه سلاح هم تلف شد."

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرد که این ها مواردی است که در این نوار نشان داده نشده و بیشتر کوشش شده که جنبه های تبلیغاتی این "حادثه" در نوار نشان داده شود.

اما او گفت این که پلیس پس از مواجه شدن با "کمین" طالبان چگونه سلاح خود را به آنان تسلیم کردند، هنوز مشخص نشده و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

ازمری بشری گفت مسئول امنیت پلیس ولایت/ استان بغلان، که فرد شماره دو پلیس ولایت شمرده می شود و همچنین فرمانده حوزه دوم امنیتی بغلان در رهبری کاروان پلیس قرار داشتند و آنها یک روز پس از این حادثه به دادستانی فرستاده شدند تا پاسخ بدهند که این حادثه چگونه روی داد.

آقای بشری افزود که وزارت داخله در مورد این موضوع تحقیق می کند که آیا در دهنه غوری "توطئه ای" در کار بود یا "بزدلی" افسران پلیس باعث شد تا هم تلفاتی به پلیس وارد شود و هم سلاح پلیس به دست "دشمن" بیافتد.

سخنگوی وزارت داخله در این گفتگو تاکید کرد که طالبان در دهنه غوری اسلحه پلیس را به زور گرفتند، اما در آنجا طوری زمینه سازی کردند که ماموران پلیس هیچ مقاومتی از خود نشان ندهند.

آقای بشری گفت: "این خیلی احمقانه خواهد بود که دشمن منابع تامین سلاح خود را چنین افشا کند. دشمن یا طالبان، هیچگاهی منابعی را که آنها را تمویل(کمک) می کنند و به آنها اسلحه می دهند، خودشان فیلمبرداری نمی کنند که آن را منتشر کنند و در دسترس شما قرار دهند."

او افزود: "بدون شک (در دهنه غوری) کمین بوده و (طالبان) زمینه را طوری مساعد ساختند تا اعتبار، پلیس را ضربه بزنند. هدف عمده شان همین است."

پیش از این هم ادعاهایی وجود داشت که برخی منابع دولتی به صورت غیرقانونی سلاح را در اختیار افراد وابسته به شورشیان قرار می دهند، اما مقام های دولتی این ادعاها را تکذیب کرده بودند.

مطالب مرتبط