'مردی در غزنی ۱۵ عضو خانواده خود را کشت'

نقشه ولایت غزنی
Image caption غزنی از مناطقی است در آن جا برخی افراد سلاحهای غیرقانونی دارند

مقامهای ولایت غزنی در جنوب افغانستان می گویند یک مرد جوان پس از آن که ۱۵ عضو خانواده خود را به ضرب گلوله کشت، خودکشی کرد.

خیالباز شیرزی، فرمانده پلیس غزنی به بی بی سی گفت این مرد که حدود ۲۵ تا ۳۰ سال سن داشت، شب گذشته (۲۶ سپتامبر) در روستای "غوله" در ولسوالی/فرمانداری "اندر" بروی اعضای خانواده خود تیراندازی کرد.

آقای شیرزی گفت هشت زن و هفت مرد شامل افراد کشته شده هستند و احتمالاً برخی از افراد کشته شده کودک بوده اند.

ژنرال شیرزی افزود این مرد پس از آن که همه اعضای حاضر خانواده خود را با تیراندازی به وسیله کلاشنیکف کشت، اقدام به خودکشی کرد.

فرمانده پلیس غزنی گفت تنها دو عضو این خانواده، که یکی از آنها مادر و دیگری خواهر این مرد هستند، نجات یافته اند. به گفته او، آنان هنگام تیراندازی در خانه نبودند و در جای دیگری به سر می بردند.

یوسف سراجی، ولسوال/فرماندار اندر گفت اعضای این خانواده با هم بر سر تقسیم زمین و اموال خانه اختلاف داشتند. به گفته او، ممکن است همین اختلاف یکی از دلائل اصلی اقدام به قتل اعضای خانواده توسط این مرد بوده است.

آقای سراجی افزود این مرد در شهر غزنی، مرکز ولایت غزنی داروفروشی گیاهی داشت و زمانی که از داروفروشی اش به خانه بازگشت، جنجال میان او و اعضای خانواده اش بالا گرفت.

به گفته ولسوال اندر، همین جنجال احتمالاً باعث شده است که این مرد دست به سلاح ببرد و اقدام به قتل اعضای خانواده خود کند.

آقای سراجی همچنین این احتمال را مطرح کرد که ممکن است این مرد به بیماری روانی مبتلا بوده است، اما پزشکان تا حال در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

با این حال این که چرا این مرد به سلاح دسترسی داشته، هنوز به درستی مشخص نشده است، اما ژنرال خیالباز شیرزی گفت که موجودیت اسلحه در برخی از خانه ها در ولایت غزنی امری بسیار عجیب نیست.

به گفته، این خانواده ها برای تامین امنیت و دفاع از خود با خود اسلحه دارند. بسیاری ها در ولای غزنی به این نظر اند که امنیت در برخی مناطق این ولایت چندان مطمئن نیست.

فرمانده پلیس غزنی افزود برنامه خلع سلاح در این ولایت با موفقیت به اجرا گذاشته نشده است و هنوز هم افرادی که باید خلع سلاح می شدند، با خود سلاح دارند.

این نخستین بار نیست که موجودیت اسلحه در نزد افراد غیرنظامی منجر به این گونه حوادث می شود؛ پیش از این هم از بروز حوادث مرگباری توسط افراد مسلح غیرنظامی گزارش شده است.

خونین ترین درگیری با سلاح های غیرقانونی اخیراً در ولایت جنوب شرقی خوست میان دو قبیله روی داد که منجر به کشته و زخمی شدن چندین نفر از دو طرف شد.

اگرچه تنش میان این دو قبیله با وساطت مقامهای محلی و هیات ویژه ای از سوی رئیس جمهوری افغانستان به منطقه فرستاده شده بود، حل شد، اما احتمال بروز چنین حوادث به گونه بالقوه در برخی مناطق افغانستان هنوز هم وجود دارد.

مطالب مرتبط