روزنامه های کابل: شنبه ۴ میزان

گزارش اخیر فرمانده ناتو به دولت آمریکا و مسائل مربوط به مبارزه با تروریسم در افغانستان، در محور بحث های روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

سروش ملت با توجه به گزارش محرمانه ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده ناتو به دولت آمریکا، تاکید کرده که "احیای اقتدار از دست رفته و مهار ناامنی ها در افغانستان تنها با تغییر استراتژی و رویکرد عملیاتی آمریکاییان ممکن است."

اخیراً آقای مک کریستال در این گزارش، که یک نسخه آن در اختیار روزنامه واشنگتن پست قرار گرفته، ضمن ابراز نگرانی از اوضاع امنیتی افغانستان، ضرورت افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان را مطرح کرده است.

اما روزنامه به این نظر است که طرح افزایش نیروهای خارجی در افغانستان "به هیچ وجه استراتژی کارآمد" نیست. سروش ملت تاکید کرده که برای "پیروزی و ثبات دایمی در افغانستان" باید نیروهای امنیتی این کشور تجهیز و تقویت شوند.

روزنامه چراغ هم با اشاره به همین گزارش فرمانده ناتو، این پرسش را مطرح کرده که نگرانی او از اوضاع افغانستان تا چه حدی واقعی و بر اساس برآوردهای نظامی است.

روزنامه نیروهای بین المللی را مورد انتقاد قرار داده که در چند سال گذشته با وجود "چنددستگی در صفوف طالبان"، نتوانسته اند دستارود بزرگ نظامی در مبارزه با آنان به دست آورند.

چراغ در ادامه همچنین افزوده که افزایش نیروهای خارجی در افغانستان ضمن افزایش اقدامات خشونت آمیز طالبان، آمریکایی شدن جنگ در این کشور را هم در پی خواهد داشت- چیزی که روزنامه آن را تلاشی برای "حفظ تعادل قوا در تعاملات منطقه ای آسیا" دانسته است.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "آمریکایی ها هم دیر می فهمند"، سخنان "برخی مقامهای آمریکایی" را مورد انتقاد قرار داده است. به نوشته روزنامه، این مقامها گفته اند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان، آی اس آی، از طالبان حمایت می کنند.

این روزنامه با لحن طنزآمیزی نوشته که در مورد "کند ذهنی این مقامها باید متاسف و در باره آینده و عواقب این دیرفهمی باید نگران بود." اما روزنامه افزوده که واقعیت غیر از این است و این ها تلاشی است برای "چشم پوشی عامدانه آمریکایی ها از نقش نظامی پاکستان در استمرار لشکر طالبان."

هشت صبح در ادامه افزوده این که مقامهای آمریکایی گفته اند که طالبان به گونه پیشرفته ای عمل می کنند، هیچ مشکلی را حل نمی کند. به نظر نویسنده این سخنان شاید برای توجیه افزایش نیروهای آمریکایی باشد "که تصمیمش را گرفته اند و باید ذهنیت ها را آماده سازند."

روزنامه افغانستان در ستون تبصره شماره امروز خود نوشته که طالبان، که زمانی در کوهها و غارها پناه گرفته بودند، اکنون به گروهی منسجم با قدرت حمله و ضربه زدن مبدل شده و به شهرها هجوم آورده اند.

نویسنده مطلب به این نظر است که طالبان استراتژی مشخصی را پیگیری می کنند. به باور نویسنده، حملات طالبان به نیروهای کشورهایی که افکار عمومی این کشورها مخالف حضور نظامی شان در افغانستان است، بیانگر این استراتژی است.

ستون نویس روزنامه در ادامه افزوده که شکست طالبان نیازمند شناسایی قدرت واقعی و منابع مالی و فکری آنان است. به نظر روزنامه، تا زمانی که حامیان منطقه ای و جهانی طالبان شناسایی نشود، بعید است پیشرفتی در مبارزه با طالبان به دست آید.

روزنامه دولتی انیس با توجه به تنش های اخیر در ارتباط با انتخابات ۲۹ اسد/مرداد افغانستان، تاکید کرده که "احترام به اراده مردم مسئولیت رسانه ها است."

به نظر انیس، مردم با وجود "مشکلات و موانع بسیار و با قبول خطر" به پای صندوق های رای رفتند، اما برخی رسانه ها "با اشاعه اطلاعات بدون استناد" روح و غرور مردم را به شدت مجروح کردند.

روزنامه از هیچ رسانه ای در این زمینه نام نبرده، اما نوشته که پس از اعلام نتایج مقدماتی انتخابات، برخی محافل مشخص و به ویژه برخی رسانه ها اطلاعاتی را ارائه کردند که افکار عمومی را با نگرانی مواجه کرد.