تاکید عبدالله بر شفافیت 'بازشماری آرای مشکوک'

Image caption عبدالله عبدالله جدی ترین رقیب حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری است

عبدالله عبدالله، نامزد رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته که تا زمانی که از شفافیت شمارش آرا مطمئن نشود، موضعش تغییر نمی کند.

آقای عبدالله در نشست خبری در حضور نمایندگان ۳۳ ولایت، از جمله برخی از اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای افغانستان در کابل گفت جهان با چالش حل نشدنی در ارتباط با انتخابا این کشور درگیر است.

این نامزد معترض به نتایج انتخابات گفت: "تا وقتی که از شفافیت بقیه روند (شمارش آرا) به صورت کامل مطمئن نشویم، این روند مورد تائید ما نخواهد بود."

آقای عبدالله تاکید کرد که تا زمانی که او در مورد شفافیت شمارش آرا مطمئن نشود و شکایت های مطرح شده در این مورد بررسی نشود، موضع او در مورد انتخابات تغییر نخواهد کرد.

به گفته او، شمارش آرا در برخی مراکز مورد تائید او است. اما تاکید کرد که هیات ناظران انتخابات تا اعلام نتایج نهایی انتخابات بر کار کمیسیون انتخابات نظارت کند.

آقای عبدالله گفت: "همین حالا که خدمت شما هستم از کاری که تا حال انجام شده، راضی هستم. در مورد کاری که در چند روز آینده در ارتباط با نمونه گیری شده، ما تقاضا کرده ایم که هر جایی که کمیسیون انتخابات دخیل است، مثلاً آوردن صندوقها از ولایات، کمیسیون شکایات هم آن را نظارت کند و ناظران ما هم در آن جا باشد. در مرکز هم در تمام مراحل ناظران ما باید شامل باشند."

او افزود اگر قرار باشد انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشانده شود، هیچ فردی نمی تواند بگوید که دور نخست انتخابات مطابق به قانون بوده است.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان ادعاهای زیادی مبنی بر تقلب در این انتخابات مطرح شد و بیش از دو هزار شکایت رسماً به کمیسیون شکایات انتخاباتی ارائه شد.

این کمیسیون اعلام کرده است که از ۱۰ درصد آرای "مشکوک" نمونه گیری خواهد کرد بر اساس آن نظر خود را در مورد این آراء اعلام می کند.

اگر بررسی این آرا بر نتایج انتخابات تا حدی اثر بگذارد، که هیچ یک از نامزدها نتواند بیش از ۵۰ درصد آراء را از آن خود کند، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزدی که بیشترین آرا را از آن خود کرده اند، برگزار خواهد شد.

آقای عبدالله همچنین در این نشست وزارت داخله/کشور افغانستان را متهم کرد که در تامین امنیت ناکام بوده است و مقام های این وزارت تلاش می کنند به عنوان بخشی از حکومت کنونی در قدرت باقی بمانند.