روزنامه های کابل: یکشنبه ۵ میزان

انتشار نوار ویدئویی که در آن نشان داده شده که پلیس سلاح خود را در اختیار طالبان قرار می دهد و همچنین مسائل مربوط به انتخابات بیشتر مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

"ضرورت بازنگری در استخدام پلیس" تیتر اول هشت صبح است که نویسنده انتشار نوار ویدئویی در باره همکاری پلیس با شورشیان را "حیرت آور و تکان دهند" خوانده است.

این ویدئو اخیراً به دسترس بی بی سی قرار گرفت و در این ویدئو نشان داده شده که حدود ۲۰ مامور پلیس، که با یک یا دو افسر پلیس همراهی می شوند، همه سلاحها و مهمات خود را در اختیار طالبان قرار می دهند.

اگرچه وزارت داخله محتوای این ویدئو را تکذیب کرده و آن را "اقدامی تبلیغاتی" خوانده، اما به نظر هشت صبح، تصاویر این ویدئو نشان می دهد که نیروهای امنیتی کشور تا چه حدی "آسیب پذیر و نفوذپذیر" هستند.

هشت صبح همچنین افزوده که "تعلقات قومی، زبانی و گرایش های فکری" در میان پلیس باعث می شود که این نیروها آسیب پذیر شوند. به نظر نویسنده، وزارت داخله با بکار گیری نیروهای "ملیشیا" و استخدام مقامات پلیس "براساس معیارهای قومی، گروهی" پلیس را از نظر کیفی به پایین ترین درجه رسانده است.

اما سروش ملت در مطلب اصلی خود با عنوان "پلیس ملی بی عرضه است یا ویدئوی منتشر شده صحنه سازی است؟"، نوشته که از نظر "تاکتیکی" صحنه سازی مانند این نوار برای طالبان ممکن است. به نظر سروش ملت، این "تاکتیک" برای طالبان "بسیار ثمربخش و موثر" است.

این روزنامه افزوده است که طالبان با انتشار این نوار می خواهند میان دولت و مردم شگاف ایجاد کنند و اعتماد مردم نسبت به دولت را از بین ببرند.

سروش ملت در ادامه تاکید کرده که اگر صحنه های این نوار واقعیت داشته باشد، وزارت داخله باید آن را به صورت جدی بررسی کند و عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهد.

روزنامه های دولتی انیس، اصلاح و هیواد در صفحات نخست خود به نقل از داوود علی نجفی، رئیس دارالانشا (دبیرخانه) کمیسیون انتخابات نوشته که "آرای مشکوک" بازرسی می شوند و نه ابطال.

آقای نجفی گفته که اگر در یک مرکز رایگیری بیش از ۹۰ درصد آرا به نفع یک نامزد مشخص ریخته شده باشد، آرای این مرکز مورد بازرسی قرار می گیرد. به نوشته انیس، پیش از این شایعاتی وجود داشته که این آرا ابطال می شود.

انیس به نقل از آقای نجفی نوشته که این آرای مشکوک مربوط به ۳۱۳ مرکز رایگیری از ۳۱ ولایت افغانستان می شود. رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات گفته که اسناد و مدارک در این زمینه بررسی می شود که این آرا توسط یک نفر در هر مرکز به صندوق ها ریخته شده یا توسط رای دهندگان.

اما هفته نامه مجاهد در سرمقاله شماره اخیر خود "شفافیت در شمارش آرا را تنها راه حل بحران" دانسته است و به نظر نشریه این کار می تواند "اعتماد از دست رفته" مردم و گروههای سیاسی را اعاده کند.

مجاهد افزوده که اگر انتخابات با "شمارش شفاف آرا" به دور دوم کشانده شود، با گرفتن درس از دور نخست انتخابات، باید تدابیر لازم و شفاف در نظر گرفته شود.

مدیر مسئول آرمان ملی در مطلبی با عنوان "فاشیست ها یا جاهلند یا کافر" نوشته که در میان شماری از اقوام در افغانستان "فاشیست ها خود را جا زده اند و به نام قوم "تجارت سیاسی" می کنند.

به نظر نویسنده مطلب، "فاشیست های اقوام تاجیک، پشتون و دیگر اقوام با دامن زدن به اختلافات قومی و طرح برتری قومی، فاصله میان اقوام را افزایش می دهند". در حالی که به باور روزنامه، مردم عادی با هم هیچ مشکلی ندارند و یک دیگر را دوست دارند.

مدیر مسئول آرمان ملی افزوده که بیشتر فاشیست ها "مارکسیست های شناخته شده هستند و مسائل قومی را بسیار آگاهانه از طریق رسانه ها مطرح می کنند و می خواهند به مقاصد خاص سیاسی دست یابند."

میر حیدر مطهر در این مطلب همچنین می نویسد که "چسبیدن به قوم و زبان شرک است و فاشیست هایی که به چنین مسائل دامن می زنند، یا جاهل هستند یا کافر".